daarbij oog hebbend voor de historische ont wikkeling (zoals de Brabantse waterlinie). Vos, van origine landmeetkundig opgeleid, wist uit te leggen welke belangrijke rol kaarten spelen bij al die verschillende taken. Want het water schap houdt al eeuwen lang kaarten bij, vroeger op de manier als bij de Adans is getoond, tegenwoordig met behulp van moderne technieken als GPS, GIS en ICT, wat hem tot de uitspraak bracht dat het fenomeen kaart aan zijn eind is gekomen. West-Brabantse landmetefs in de i8een I9eeeuw Een nieuw boek en een oude landmeter Namens de organisatie Markiezenhof Tongerlohuys gaf Janine Verster (directeur/ conservator Tongerlohuys) een toelichting op beide exposities. In Bergen op Zoom krijgt het Markiezaat en de omgeving van Bergen op Zoom veel aandacht, in Roosendaal is gekozen voor de omgeving van Wouw als hoofd element. Op beide locaties is een grote hoeveelheid Adan-kaarten tentoongesteld, alsmede oude instrumenten waarmee de Adans Afb. 3. Boek 'Drie generaties Adan' (foto Theo Scheele) Afb. 4. Luitenant Van Uppelschoten van 'Het leege Landaan het meten voor het Tongerlohuys (foto Theo Scheele) hun landmeetarbeid geacht worden te hebben verricht. Met projecties van oude Adankaarten achter haar rug, presenteerde Janine het pas verschenen boekwerk 'Drie generaties Adan', van Martijn Storms, waarvan zij een aantal 'eerste' exemplaren uitreikte aan de gemeente besturen van Bergen op Zoom en Roosendaal, de sponsors, en aan medewerkers aan het boek en de expositie. Martijn Storms tenslotte bedankte de organi satie voor het hebben mogen uitvoeren van het onderzoek dat leidde tot de uitgifte van zijn boek. Een luid commentaar bij de kerkingang kondigde een speciale bezoeker aan: luitenant Van Uppelschoten van 'Het Leege Land', die namens oud-landmeter Joannes Baptiste Adan diens hartelijke groeten kwam overbrengen, en alle aanwezigen uitnodigde hem te volgen naar het Tongerlohuys, alwaar hij het voorplein nogmaals (maar nu correct), in kaart zou gaan brengen en natuurlijk om de expositie aldaar te bewonderen. De expositie in het Tongerlohuys Direct bij de ingang krijgen we uitleg over de verrichtingen van de landmetersfamilie Adan in West-Brabant, en hoe met hun cartografische erfenis inzicht wordt verkregen in het sindsdien zo drastisch veranderde Brabantse landschap. Hoewel de belangrijkste bijdrage van de Adans bestaat uit pre-kadastrale cijns- en verpondings- boeken en kaarten als voorlopers van het in kRTIJN STORMS 4

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 6