1 Ajb. 8. Perceelkaart van huis en erf van P.J. Adan, getekend door J. B. Adan, 1800. (foto Theo Scheele) de latere verzamelplans). Een sterk verwaarloosd exemplaar van Wouw hangt aan de achterwand van deze zaal, maar in een volgende zaal zien we een beter bewaard exemplaar van Wouw (van Henri Adan) uit 1758. In een staande vitrine worden meet- en teken gereedschappen getoond, zoals een oud water pasinstrument, meetkettingen en -banden, en oude tekenmaterialen, zoals passers, trans versaalschalen en pantografen. Naast de vitrine een planchet om buiten kaarten te tekenen. Met een knipoog naar de latere kadastrale tijd is een theodoliet uit 1885 tentoongesteld en zelfs een tachymeter Wild TC 1600 van honderd jaar daarna, en een Kern DK RT theodoliet. In een doorlopende video van het Kadaster vertellen medewerkers hoe mooi het kadaster leven tegenwoordig wel is. In een genealogische hoek wordt een en ander van de Adans zelf getoond. Van drie Adans zijn foto's opgespoord, helaas niet van de land meters. Daarnaast hangt een afstammings- schema. Getoond worden ook nog een paar hoekkaarten van Wouw; op één daarvan is het huis en erf van J.B. Adan terug te vinden. Kaarten Een volgende zaal met de naam 'Kaarten' brengt ons buiten het Wouwse gebied. Na een uitgebreide inleiding over de wijze van meten en tekenen, en over de gehanteerde maat eenheden (zoals de Blooise en andere roedes) is aan een lange wand een variatie aan kaart- soorten geëtaleerd: de tiendkaart van Roosendaal (als een bijzonder soort overzichts kaart), perceelkaarten, dijkkaarten, en (nieuw bedijkte) polderkaarten (uit Standdaarbuiten), soms gemeten met de Rijnlandse roede. De achterwand van deze 'gang' toont de (hele grote) overzichtskaart van de heerlijkheid Moerstraten (JB 1785), geflankeerd door kaarten van gorzen en aanwassen, 'meetinge' van een hof, en van een slot onder Oud-Gastel. In het laatste deel van de expositie krijgt de heerlijkheid van Langendijk (JB 1784) bijzondere aandacht. Met behulp van een viewer kunnen kaarten uit drie verschillende perioden met elkaar worden vergeleken: de Adantijd (ca 1780), de moderne tijd (topo grafie) en de Googletijd (luchtfoto). Door alle drie over elkaar heen te projecteren worden de veranderingen zichtbaar, waaruit blijkt dat grote landschappelijke lijnen, ondanks verwoestingen, ontginningen en ruilverkaveling, nog duidelijk herkenbaar in het landschap aanwezig zijn. 6

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 8