De expositie in Het Markiezenhof De expositie in dit fraaie middeleeuwse stads- paleis opent met het tonen van een serie hoekkaarten van het Landboek van Steenbergen. Via een viewer kunnen de 20 hoekkaarten, vervaardigd door J.B. Adan en C. van Diepenbeek, stuk voor stuk op het scherm worden bewonderd, daarbij geholpen door een uitleg dat hoekkaarten, als onderdeel van een heerlijkheid, dienden voor de belasting heffing door de landsheer. Daarnaast wordt uitgelegd dat het vak landmeten in de 18e eeuw een zaak was van hoeken en afstanden meten en het toepassen van driehoeksmeting en dat het maken van hoekkaarten eigenlijk de kern vormt van het oeuvre van de Adans. Overzichtskaarten van de heerlijkheid van Putte, Ossendrecht en Huybergen illustreren het verhaal, dat uitlegt dat van elke heerlijkheid een overzichtskaart werd gemaakt en dat de hoekkaarten de details weergeven, zoals de oppervlakte van de percelen. Nog gedetail leerder zijn de kaarten van afzonderlijke hofsteden of buitens, zoals het huis en erf van drossaard Morin. Afb. 9. Het Markiezenhof, gevel met uitnodiging voor de Adan-expositie (foto Theo Scheele) Afb. 10. Huis en tuin van drossaard Morin te Ossendrecht, door H. Adan, 1749 (foto Het Markiezenhof) Van de heerlijkheden Zuidgeest en Woensdrecht worden de overzichtskaart, hoekkaarten en kadastrale kaarten van hetzelfde gebied naast elkaar getoond. In de vitrine eronder liggen de cijnsregisters (met namen van eigenaren, oppervlakte en andere cijnsgegevens). Maar dat de Adans meer te bieden hebben wordt duidelijk uit de fraaie gedetailleerde stadsplattegronden (Steenbergen en Bergen op Zoom) en een serie kaarten waaruit blijkt dat de Adans zich ook bezighielden met water beheer, inundaties en het in kaart brengen van de gevolgen van de belegering van de stad Bergen op Zoom met bombardementen (1747). Tekeningen tonen de daaruit voortvloeiende verwoestingen. Ook hielden de Adans zich bezig met bedij kingen, inpolderingen en ontginningen (Augustapolder, Drievriendenpolder) en niet te vergeten de wegenbouw (afb. 12). In navolging van de Belgische steenweg Brugge-Menen (waarin oom Laurent uit Brussel een belang rijke rol speelde), werd hier de Postweg Putte- Steenbergen ontworpen en aangelegd. Het resultaat is te zien in een langgerekte kaart. iiuM V V v V Ht-TV* i «Um

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 9