Afb. 4. De in maart 1942 in Soerabaja door haar bemanning tot zinken gebrachte K XVIII werd - door de Japanners weer in gebruik genomen - in juli 1945 in de Javazee getorpedeerd. In november 1934 was prof. Vening Meinesz voor zijn legendarische wereldreis aan boord gegaan. (Foto collectie NIMH) verfilmde wereldreis in 1934-'35 met deze nieuwe onderzeeboot had niet alleen het weten schappelijk oogmerk van de mondiale zwaarte krachtsmetingen, maar diende zeker ook de promotie van de Nederlandse industrie. Toen koningin Wilhelmina in juni 1947 ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan van de Onderzee dienst in Den Helder een monument onthulde ter nagedachtenis van de in de Tweede Wereldoorlog omgekomen manschappen, memoreerde zij ook hoe de zwaartekrachtsex pedities hadden bijgedragen tot de vestiging van de grote naam die het onderdeel zich had verworven: "De reizen van de onderzeeboten K XIII, K XVIII en O 16, waarop professor Vening Meinesz op bijna alle oceanen zijn onderzoekingen verrichtte, vestigden reeds vóór de oorlog alom ter wereld de reputatie van Nederland op onderzeebootgebied". Zoals opgemerkt is het zwaartekrachtswerk uitvoerig gedocumenteerd, met dankzegging aan de Onderzeedienst en de bemanningen, de officieren met naam en rang genoemd. Afgezien van de korte proeftocht buitengaats bij Den Helder, voorjaar 1923, kennen we ook de nummers, respectievelijk de namen van de betrokken boten, van Hr.Ms. KII tot Walrus, deels van vóór, deels van in en na de Tweede Wereldoorlog (WO II). In de oorlogsjaren en kort daarna werd er niet voor de zwaartekracht gevaren, maar de beschikbare boten waren in die tijd wel actief ter vervulling van hun kerntaken: de beveiliging, de verdediging en de oorlogsvoering. Daarbij rijst de vraag wat er, in het bijzonder, in die spannende jaren met de boten en bemanningen - deels goede bekenden van Vening Meinesz - is gebeurd. Hebben de vóór 10 mei 1940 opgeleverde boten de oorlog overleefd, of zijn zij ten onder gegaan, en zo ja, wanneer, waar en hoe? Hierna volgt per onderzeeboot een beknopt relaas van hun lotgevallen, in het bijzonder tijdens de jaren 1940-'45. Voegt deze samen vatting maritiem-historisch waarschijnlijk

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 15