Soerabaja kort vóór het uitbreken van de vijandelijkheden in het Verre Oosten, zodat zij voor deelname aan de operaties van december dat jaar niet beschikbaar was. Tijdelijk onder commando van luitenant ter zee le klasse C.A.J, van Well Groeneveld, nam Hr.Ms. K XVIII in januari/februari 1942 met grote inzet, maar door tegenslag geplaagd, deel aan aanvallen op de Japanse invasievloot op weg naar Balikpapan. Daarbij werden niettemin een Japans transportschip en een onderzeeboot jager tot zinken gebracht. Beschadigd terug in Soerabaja, werd zij, evenals Hr.Ms. KXIII, op 2 maart 1942 door eigen personeel vernield. Van Well Groenveld, die zich als commandant van de toenmalige Derde Divisie Onderzee boten ervan wilde overtuigen dat zijn boten, waaronder de K XVIIIinderdaad onbruikbaar waren gemaakt, kwam enkele dagen daarna door een niet geplande ontploffing om het leven. In 1944 hebben de Japanners het wrak van de K XVIII gelicht en na beperkt herstel voor ondersteunende taken in gebruik genomen. Aldus in Japanse dienst, werd de voormalige KXVIII op 16 juli 1945 in de Javazee door de Engelse HMS Taciturn getor pedeerd en tot zinken gebracht. O 12 Hr.Ms. O 12 werd in november 1930 te Vlissin- gen bij Maatschappij "De Schelde" te water gelaten en in juli 1931 bij de Onderzeedienst in dienst gesteld. In 1935 voerde een oefenreis, samen met andere schepen, naar de Noorse wateren. Na een reis naar en in de West in 1937, kreeg Vening Meinesz op de thuisreis in november-december gelegenheid aan boord bij luitenant ter zee le klasse H.C.W. Moorman na te gaan of een aangebrachte modificatie van zijn apparaat voldoende afrekende met de storende invloeden, zoals de jonge Engelse onderzoeker B.C. Browne kort daarvoor had voorspeld. Afb. 7. Hr.Ms. O 16 liep in december 1941 in de Zuid-Chinese Zee op een mijn. Hier in februari 1937, na haar hachelijke Atlantische oversteek, ligt zij afgemeerd te Washington D.C. (Foto collectie NIMH) 60

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 18