van het oorlogsmonument in Den Helder, in juni 1947, de herinnering hoorde oproepen aan de geruchtmakende reizen met professor Vening Meinesz, waaronder die met de O 16. Moest laatstgenoemde in maart 1937 in de haast Hr.Ms. O 16 verlaten, op 9 juli mocht prins Bernhard nog wel een tochtje meemaken. In april 1939 begon Hr.Ms. O 16 aan de snelste reis (in 34 dagen) die een onderzeeboot tot dan via Suez naar de Oost had gemaakt. In december 1941 raakte de O 16, onder commando van luitenant ter zee le klasse A.J. Bussemaker, daar dadelijk bij de strijd betrokken. Op 12 december bracht zij in de Golf van Siam vier ten anker liggende Japanse troepentransportschepen tot zinken, maar na haar succes op weg naar Singapore liep zij in de nacht van 14 op 15 december in de Zuid- Chinese Zee op een mijn. De enige overle vende, kwartiermeester C. de Wolf, die zich na 35(!) uur zwemmen in veiligheid wist te stellen, kon rapporteren dat de boot na de explosie in tweeën brak en binnen één minuut zonk. In 1995 kon, na aanwijzingen van plaat selijke vissers en een Deense duiker, het wrak ongeveer 22 mijl noordwestelijk van het eiland Tioman op 53 meter diepte worden geïdentifi ceerd. Overgedragen aan de Koninklijke Marine kwam het geborgen bronzen stuurwiel uit de commandotoren met enkele andere onderdelen terug naar Den Helder. 019 Onderzeeboot-mijnenlegger Hr.Ms. O 19 werd in september 1938 bij "Wilton-Fijenoord" te Schiedam te water gelaten en kwam op 3 juli 1939 in dienst. Om een beter inzicht te krijgen in de effecten van de door Browne voorspelde tweede-orde correcties had Vening Meinesz behoefte aan nog een experiment. Een laatste kans voor het uitbreken van WO II werd hem geboden bij de proefvaart van de O 19 van 10 tot 13 juli op de Noordzee. Dr. W. Nieuwen- kamp, die als Vening Meinesz' beoogde opvolger inzake de slingermetingen in mei 1938 per O 13 de korte tocht in het Kanaal al had meegemaakt, deed inderhaast enkele waarnemingen. Kort na de proefvaart, op 25 juli, vertrok Hr.Ms. O 19 al naar Nederlands-Indië. Bij het uitbreken van de oorlog in het Verre Oosten bevond de O 19 zich onder luitenant ter zee le klasse F.J.A. Koops in de Flores Zee in Afh. 9. Direct na haar proefvaart, tevens laatste vooroorlogse 'slingerreis(juli 1939), vertrok Hr.Ms. O 19 naar de Oost; in augustus 1939 te Alexandrië. (Foto collectie NIMH) 63

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 21