dend Japans schip met dieptebommen zwaar beschadigd, maar de inventieve bemanning wist Fremantle te bereiken. Na daar te zijn gerepareerd kreeg Hr.Ms. O 19 in april de Japanse kruiser Haguro in het vizier, een van de twee vijandelijke schepen die destijds in de Javazee Hr.Ms. De Ruyter tot zinken hadden gebracht. Deze ontmoeting werd voor de Haguro aanleiding te Singapore voor drie weken in dok te gaan; in mei ging deze kruiser in een gecombineerde Engelse zee- en lucht actie alsnog ten onder. Van de Australische basis Fremantle met voorraden op weg naar de Amerikaanse marinebasis Subic Bay, op de Filippijnen, liep Hr.Ms. O 19 op 8 juli 1945 door een kaartlees- fout in de Zuid-Chinese Zee onwrikbaar vast op het Ladd Rif. Na de bemanning te hebben overgenomen - zij had om strategische redenen alle geavanceerde apparatuur al onbruikbaar gemaakt en springladingen aangebracht - is de succesvolle, maar tenslotte onfortuinlijke O 19 door de te hulp geschoten Amerikaanse onder zeeboot USS Cod op 10 juli vernietigd. De Cod had eerst tevergeefs geprobeerd de boot los te trekken. Het TV-programma EénVandaag van 26 februari j.l. vertoonde een recentelijk ontdekt, destijds door de Amerikaanse marine opgenomen kleurenfilmpje over de redding van de bemanning van de O 19 en de vernieti ging van hun boot door de Cod. O 24 In maart 1940 bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij te water gelaten, werd Hr.Ms. O 24, samen met de O 23, na de Duitse lucht landing op vliegveld Waalhaven overgehaald naar de veiliger Lekhaven op de rechter Maasoever. Daarvandaan vertrokken de boten, die nog nooit op eigen kracht hadden gevaren, op 13 mei naar Engeland. Zonder escorte een hachelijk avontuur, waarbij tijdens de duik om luchtaanvallen te ontwijken, veel lekkages aan de dag traden. De O 24 werd in Southampton afgebouwd en daarna, voor operaties op de Noordzee en langs de Noorse kust, gestationeerd in Dundee, tot voorjaar 1941, toen zij met onder andere Hr.Ms. O 23 werd overgeplaatst naar Gibraltar. Van daaruit onder luitenant ter zee le klasse O. de Booy in actie, werd de O 24 de eerste Nederlandse onderzeeboot die - het was op 12 juni 1941 - een vijandelijk schip, de Italiaanse tanker Fianona, tot zinken bracht. Na een roemruchte periode vanuit Gibraltar, waarbij zij ternauwernood zelf aan een torpedo-aanval ontkwam, vertrok de O 24 eind 1941 naar het strijdtoneel in het Verre Oosten. Vanuit Colombo maakte Hr.Ms. O 24 zich in 1942 en 1943, onder luitenant ter zee le klasse W.J. de Vries, voornamelijk verdienstelijk door de uitvoering van geheime missies van NEFIS (Netherlands Forces Intelligence Service), zoals het afzetten van commando's en uitrusting. Bij gelegenheid ging de O 24 ook daadwerkelijke gevechtshandelingen niet uit de weg. Op 31 augustus 1944 (Koninginnedag) trof prinses Juliana Hr.Ms. O 24 - toen voor groot onderhoud in de Verenigde Staten - aan in New London. Later dat jaar vertrok de O 24 onder bevel van luitenant ter zee eerste klasse P.J.S. de Jong (in 1967-'71 minister-president) van Dundee weer naar Colombo en later naar Fremantle. Een mislukte torpedo-aanval op een Japanse torpedoboot in de Javazee, voorjaar 1945, had een evenzeer mislukte aanslag op de O 24 met dieptebommen ten gevolge. In april 1946 kon koningin Wilhelmina de O 24, na zes jaar afwezigheid, in Rotterdam verwelkomen. Landmeter 1 e klasse - later geodetisch ingenieur en hoogleraar - G.J. Bruins en drs. H.J.A. Vesseur, die najaar 1948 en voorjaar 1949 met luitenant ter zee le klasse R. van Wely naar en van de West aan boord van de O 24 (inmiddels oefenboot) de eerste na-oorlogse 'slingerreizen' mochten maken, bevonden zich daarbij dus in militair- historische omgeving. Hr.Ms. O 24 werd in 1962 door de Koninklijke Marine afgevoerd om in 1963 in Vlissingen te worden gesloopt. Tijgerhaai Hr. Ms. Tijgerhaai was in november 1944 bij "Vickers-Amstrong" te Barrow-in-Furness (Engeland) te water gelaten en daarna als HMS Tarn door de Britse marine in dienst gesteld. Eind maart 1945, dus nog tijdens WO II, werd 65

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 23