Een interessante gevelsteen in Friesland (4) De gevelsteen van Sjoerd Haeckma F. Ferro beschreef in nummer 2002-3 van dit tijdschrift een gevelsteen onder de titel "Een interessante gevelsteen in Friesland"; dit werd gevolgd door een tweetal bijdragen over dezelfde gevelsteen in De Hollandse Cirkel 2007-2 en 2007-3. Een interessant detail van genoemde steen de dato 1655 was de daarop ingebeitelde landmeetkundig-wiskundige opgave waaruit men een datum kon berekenen, wanneer men althans het afgebeelde vraagstuk zou kunnen oplossen. In het eerste artikel beschrijft Ferro de historie van deze gevel steen, die begint met de opdracht van de Grouster landmeter Sietze Gravius (ook wel als Sixtus Gravio geschreven) aan zijn collega- landmeter-hardhouwer Sijoerd Aetesz Haackma (ook wel als Suffridus Atonis Haeckma geschreven) om in een gevelsteen onder andere een wiskundig vraagstukje te beitelen. Het was niet verwonderlijk dat Sietze Gravius dit aan zijn collega verzocht. Beiden hebben elkaar waarschijnlijk zeer goed gekend en waren mogelijk met elkaar bevriend geraakt. Sijoerd Aetesz ontving zijn landmetersadmissie in 1644 en had daarnaast ook de functie van "landschapshard", wat zoveel betekent als steenhouwer van het bestuur van Friesland. Hij maakte carrière, want hij bracht het tot schepen van de stad Leeuwarden. Door hun contacten in de fi-, Afb. 1. Namen van de landmeters op de kaart van Idaarderadeel landmeetkundige wereld was er mogelijk al een goede verstandhouding tussen de beide collega's ontstaan. Die was er zeker in de jaren daarna, toen zij rond 1665 beiden onder leiding van Bernardus Schotanus een zeer groot deel hadden in de opmetingen ten behoeve van de vervaardiging van de 31 grietenijkaarten die opgenomen zijn in de "Beschrijvinghe van de Heerlijkckheidt van Frieslandt", waarvan diens vader, Christiaan Schotanus, de geestelijke vader was. Uit de atlaskaarten van 1665 blijkt dat het landmeetkundige aandeel in de vervaardiging van deze atlas in hoofdzaak het werk van beide genoemde landmeters was. Dit met de aantekening, dat de geodetische kwaliteit van genoemde kaarten maar als matig kan worden gekwalificeerd. Hun samenwer king tijdens deze kaartvervaardiging rond 1665, waarvan hun namen als uitvoerders op de kaart van Idaarderadeel voorkomen ("S.A. Haacma et S. Gravio designatoribus emend. B.S.S."), illustreert hun vriendschap (afb. 1). Hun raadsels op gevelstenen blijven interes sant, zeker nu ook bekend is dat Haeckma mogelijk al eerder dan Gravius in zijn woning een gevelsteen met wiskundige raadsels had ingemetseld. Gevelsteen Haeckma In 1642 kocht Haeckma met zijn bruid Saapke Jans en zijn schoonmoeder Sytske Johannes een oud huis, "Klein Hanenburg" genaamd, op de hoek van de Berlikumermarkt en de Uniabuurt in Leeuwarden. Een jaar later werd het huis gesloopt en werd er een nieuw huis gebouwd. In de nieuwe gevel werd een eigen handig door landmeter-steenhouwer Haeckma behakte gevelsteen aangebracht, met daarin een wiskundige opgave. Deze gevelsteen heeft tot aan de sloop van het nieuwe "Klein Hanenburg" in 1907 de gevel van dit huis gesierd. Daarna werd de steen door de eigenaar U. Wijnstra geschonken aan het Fries Museum, Henk Holsbrink i SA, Jfaacmt etS- G-ravie Je/jgmatordW' enund' S-J-S. (>8

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 26