Varia: landmeetkundige declaraties... 'Biden Geadmitteerde^ LANTMETER A°.3<Vn »r ding van zijn adres, maar mogelijk ook een bijdrage om meer bekendheid aan 'wiskunde' te geven. Het was mogelijk Haeckma's eerste wiskundige gevelsteen, maar dus niet zijn laatste, want zo rond 1664 behakte hij een tweede soortgelijke gevelsteen voor zijn collega-landmeter Sytske Gravius, waarover al eerder bijdragen in dit tijdschrift verschenen (afb. 4). Bronnen - F. Ferro, Een interessante gevelsteen in Friesland, in: De Hollandse Cirkel 2002-3 - J.H. Holsbrink, Een interessante gevelsteen in Friesland (2) en (3), in: De Hollandse Cirkel 2007-2 en 2007-3 - H.K. Schippers, Algemiene ynlieding ta de kaertesamling, Lytse Schotanusatlas, Fryske Akademy 1967 A fb. 4. De gevelsteen te Grouw huis was dus gereed in 1640 2 jaar 170 dagen 1642 170 dagen. Dat betekent dat de bouw gereed was op 19 juni van het jaar 1643. Uiteraard zijn de berekende data alle volgens de Juliaanse kalender. De problematiek van de Juliaanse en Gregoriaanse kalender heeft echter in genen dele invloed gehad op de uitkomsten van de berekeningen van Lyclema a Nijeholt. Al met al was destijds het inbeitelen van een wiskundig raadsel in de gevelsteen van het huis van landmeter Haeckma niet alleen een aandui- "Tot slot lijkt het - niet voor de schilder - een goede vraag sinds wanneer jalons rood-witte banden bevatten. Dat moet zeker sinds de negentiende eeuw zijn. Bij die jalon van de landmeters op de gevel steen in Grouw (1655) leek het voor wie de steen eerder zag vooral sinds de restauratie van 2007. Jalons zelf zijn niet zo museaal als instrumenten, maar er moeten toch ook óude schilderijen met jalons zijn?" Slot van: Adri den Boer, Schilderen van jalons, in Geo-info 2008-3, p. 113 "Valsche declaraties ingediend - De landmeter Fr.A.J.M. van F. te Zeist was in dienst van den Waterstaat en diende regelmatig declaraties in van reis- en verblijfkosten. Het was gebleken, dat verdachte enkele malen een valsche decla ratie indiende, doordat hij niet voor dienst op reis was. Op bepaalde data was hij niet op het werk verschenen, terwijl hij niettemin decla reerde. De rechtbank te Utrecht had verdachte veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf terzake valschheid in geschrifte en in hooger beroep vorderde de procureur-generaal verhoo ging van de straf tot vier maanden. Het gerechtshof heeft arrest gewezen en het vonnis van de rechbank bevestigd." (Zierikzeesche Nieuwsbode, 21 mei 1942) 71

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 29