Historisch nieuws Schermerhomstraat in Delft Door de bouwactiviteiten in TU Noord ontstaan nieuwe straten. Het gemeentebestuur heeft besloten dat professor Willem Schermerhorn (1894-1977) en professor Gerrit van Iterson jr. (1878-1972) een eigen straat naam krijgen. Schermerhorn was aan de TU verbonden als hoogleraar landmeet- en water- paskunde en geodesie. Hij was de eerste minister-president na de Tweede Wereldoorlog. Hoogleraar microscopische anatomie Van Iterson was specialist in de tropische botanie en de grondlegger van de huidige Botanische Tuin. (Aldus hetTUD-blad Delta van 10 april 2008. Was de leerstoel echter niet die in 'landmeten, waterpassen en geodesie'?) Grafsteen Snellius van z'nplaats Enkele maanden geleden is de grafsteen van Snellius in de Leidse Pieterkerk van z'n plaats gehaald. Het gebeurde in het kader van de restauratie van de kerk. Het mortelbed waarin de grafstenen liggen was versleten. De grafstenen zullen weer in de vloer herplaatst zijn voor de dankdienst voor het Ontzet van Leiden op 3 oktober. De tekst van de steen luidt: Hier leggen begraven Mr Willebrordus Snellius, in sijn leven professor matheseos sterf op den 30 Octobris 1626. ende Maria de Lange sijn huisvrouwe sterf op den 11 Novembris 1627. In de muur van de kerk bevindt zich ook - en onaangetast - een stenen epitaaf (memorie schrift) van het echtpaar Snellius. Zie: Adri den Boer, Grafmonumenten van Snellius in de Pieterskerk te Leiden, in: De Hollandse Cirkel 2004-2, p. 62 e.v. Rotterdamse dieptelijnen van 1697 Het laatst verschenen nummer van het Tijd schrift voor Waterstaatsgeschiedenis is nummer 2007-2, gedateerd december 2007. Het bevat onder andere het forse, ook voor de doelgroep van De Hollandse Cirkel boeiende artikel (p. 69-92): Bertus Wouda, Doordachte diepte- lijnen op Rotterdamse rivierkaarten. De Nieuwe Maas in 1697 door Pierre Ancelin gekarteerd. Hoewel Cruquius te boek staat als degene die in 1731 een stelsel van dieptelijnen op gedrukte kaarten introduceerde, wordt daarbij voorbij gegaan aan landmeter Pierre Ancelin. Dit artikel gaat breedvoerig in op historische karteringen van Maasmond met aandacht voor Brielle, Delfshaven, De Beer, Goeree, de Merwe van Vlaardingen tot Rotterdam en het Spui. Daarna is er alle aandacht voor diepte- lijnen rond Rotterdam. Brabantse kaarten Op zondag 30 maart was re-enactor Cornelis van Uppelschoten van Het Leege Land op de sluitingsdag van de tentoonstelling over Brabantse kaarten 'Vredig Landschap en Strijdtoneel' in Museum Kempenland in Eindhoven. Cornelis toonde zijn instrumenten, demonstreerde topografische tekentechnieken en gaf tweemaal een korte lezing. De gearchi veerde aankondiging van de expositie op de site van Kempenland sluit met: "Op het eind van de achttiende en begin van de negentiende eeuw wordt de cartografie hervormd door veranderde wetenschappelijke inzichten en verbeterd meetinstrumentarium. Dit leidt dan uiteindelijk tot uniforme kartering van topogra fische en militaire kaarten." Project 'De Historische Peellimieten In 1716 werd de toenmalige landsgrens tussen de Nederlandse Staat en het Koninkrijk Pruisen definitief vastgesteld en zichtbaar gemaakt in de Peel middels grenspalen en een grenssloot. Dit betekende dat er vanaf dat moment duide lijkheid ontstond over de eigendommen en dat alle ontwikkelingen in de Peel zich baseerden op deze landgrens. Nadien is deze grens, bij de vorming van het Koninkrijk der Nederlanden, de provincie grens tussen Noord-Brabant en Limburg geworden. Het herstel van deze historische en actuele provinciegrens met historische grenspalen levert dus een grote bijdrage aan de instand houding en verbetering van de cultuurhistorie van de Peel.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 31