Voor u gelezen Martijn Storms - Drie generaties Adan. West- Brabantse landmeters in de 18e en 19e eeuw. 't Goy - Houten, 2008. ISBN 978 90 6194 040 1, 284pp., 39,50, na 25-06-2008 49,50. De sociaal-geograaf Martijn Storms heeft in opdracht van de gemeenten Bergen op Zoom en Roosendaal een onderzoek uitgevoerd naar de kaarten van de diverse landmeters van de familie Adan. Het betreft hier de broers Petrus Josephus en Henri, verder Johannes Baptiste, de zoon van Henri, en de kleinzoon Henricus. Hierbij kon hij gebruik maken van een publi catie die in 1962 was verschenen over de verzameling kaarten, aanwezig bij het Rijksarchief Noord-Brabant (tegenwoordig genoemd Brabants Historisch Informatie centrum) en afkomstig van de landmeters familie Adan.1 Dit onderzoek heeft geresulteerd in bovenge noemde publicatie en een dubbeltentoonstel ling in Bergen op Zoom en Roosendaal (zie de bijdragen van Theo Scheele in het vorige en dit nummer). Na een voorwoord van de burge meesters van beide gemeenten volgt een viertal aanvullende artikelen. Het eerste is van de demograaf Karei Leenders en is getiteld: Het landschap van westelijk Noord-Brabant in de eeuw van Adan. Dit is een prettig geschreven, zeer informatief artikel over de ontwikkeling van het landschap van westelijk Noord- Brabant, dat ook aandacht besteedt aan de ontwikkeling vóór 1700. Velen zullen met mij de Wouwse Plantage kennen, maar hier heb ik pas voor het eerste gelezen hoe en waarom deze ontstaan is. De volgende bijdrage is van de geschiedkun dige Yolande Kortlever en getiteld: Het markie- zaat Bergen op Zoom ten tijde van de landme ters Adan. Inhoudelijk bevat het veel meer. Het ontstaan van het markiezaat wordt beschreven, de verdere ontwikkeling, ook tijdens de Bataafse omwenteling en Franse tijd, en ten slotte de plaats van het markiezaat als onder deel van het Koninkrijk der Nederlanden. Het is geen gemakkelijk artikel om te lezen, dit ligt echter niet aan de schrijfster, maar aan de gecompliceerdheid van de bestuurlijke organi satie die zij beknopt bespreekt. Verwarrend is bijvoorbeeld dat de ambtsgebieden voor bestuur en rechtspraak afweken van de ambts gebieden voor het domeinbeheer. De domeinen van de markies werden beheerd door de Raad- en Rekenkamer van het markiezaat, maar in de periode 1582 tot 1648 gebeurde dit door de domeinraad van de prinsen van Oranje. Echter, de goederen van katholieke instellingen werden in de Tachtigjarige Oorlog geconfis queerd en toegewezen aan de Generaliteit en beheerd vanuit Den Haag. Maar daarnaast 1 P.Th. van Herpen en E.H. Korvezee - Inventaris van een verzameling kaarten afkomstig van de landmetersfamilie Adan. Een uitgave van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Den Haag 1962 76

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 34