Varia: Kamperstreek uit 1889 en kompasrozen, het gebruik van kleuren enz. maar over de basis van dit alles, de land meetkundige opname, lezen we niets. Nergens wordt iets geschreven over betrouwbaarheid en nauwkeurigheid of over de meetmethoden en het gebruikte instrumentarium. De stofomslag vermeldt dat het een publicatie is over West- Brabantse landmeters in de 18e en 19e eeuw, maar in feite worden voornamelijk de cartogra fische aspecten belicht. Ook zien we op de omslag een kaart van Bergen op Zoom en een zegel met als ondergrond een gedeelte van een driehoeksnet. Maar bij de toelichting op de herkomst van die illustraties wordt dit net zelfs niet genoemd en in de tekst wordt ook nergens iets geschreven over dit driehoeksnet en nauwelijks iets over de landmeetkundige kant van het werk. Na veel zoeken bleek het een kadastrale driehoeksmeting van de gemeente Oijen te zijn uit 1830, zie nummer 982. Het boek bevat verder enige bijlagen. Petrus Josephus Adan heeft destijds de buiten Brabant gelegen Baronie van IJsselstein opgemeten en in kaart gebracht. Het in 1736 opgestelde contract is als bijlage 3 opgenomen. Het is interessant om te lezen wat er in die tijd zoal van de landmeter verwacht werd, wat de vergoedingen waren en wat hij zelf moest betalen. We lezen ondermeer dat de landmeter "...zal ten zynen kosten neemen het stellen van de bakens, het trekken van de Ketting, en zal moeten leeveren het papier, de bakens, palen en wat verder tot de meeting en het maken van de Kaarte behoort..." Ook moesten "de Caarten exact en propre geteikent wesen op goed papier zonder fauten..."Een lezens waardige bijlage. Henri Pouls In het Böhmerwald, in een kleine gemeente, werd dezer dagen een Kamperstreek vertoond. Er moest een gemeenteweg aangelegd worden. De landmeter komt, rekent den weg uit, meet hem af, en teekent met moeite en zorg door paaltjes de richting af. Het werk was klaar; de landmeter begaf zich nu naar den burgemeester en zeide: "Nu verzoek ik u, toezicht te laten houden, opdat gedurende den Zondag die paaltjes niet gestolen worden." Maandags komt de landmeter terug, en ziet geen enkel paaltje meer. De burgemeester had ze, opdat ze niet gestolen zouden worden, in het gemeentehuis laten bewaren. (De Amsterdammer, 21 juli 1889) SIS bezocht Nederland De in 1983 opgerichte Engelse Scientific Instrument Society (SIS) bezocht op 7 mei 2008 het depot van het Techniek Museum Delft. Men had met name aandacht voor wat daar is onder gebracht uit de voormalige geodesie-collectie. Museum-vrijwilliger Joop Gravesteijn kreeg hulp van zijn mede-DHC-donateurs Leen Aardoom en Durk Riedstra bij de ontvangst van de 42 SIS-leden (foto Lennard Scholtz TMD). 78

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 36