Varia: de onrechtvaardige landmeter (2) Corrupte landmeters. De tekst van de land meterseed verschilde van gewest tot gewest. De strekking was echter gelijk: de landmeter diende vakkundig, eerlijk en onpartijdig te werken. Desondanks bleven er landmeters die de eed, en dan vooral de eerlijkheid en onpar tijdigheid, niet zo serieus namen. Vooral op de zandgronden in het oosten en zuiden van ons land bestaan talrijke volksverhalen over corrupte landmeters, die als geestverschijning (wedergangers) 's nachts ronddwaalden in de hoop op verlossing.1 We geven hier twee voorbeelden. Vuurmannen en dwaallichtjes. Op een hoeve stond een boer met zijn knecht in de stal, toen hij op de heide plots een vuurman zag lopen. 'Zal ik eens fluiten? Hij is toch nog ver', zei de knecht, en hij floot naar de vuurman. De boer en de knecht waren nog maar net binnen, of de vlammen sloegen reeds tegen de deur. De knecht en de boer waren erg bang geworden, en de oude vuurman sprak tot hen: 'Al wat rust moeten jullie met rust laten!' Na een tiental minuten vertrok de vuurman weer. Vuurmannen en dwaallichten waren vaak landmeters die tijdens hun leven niet goed hadden gemeten; en zo waren er veel!2 De 'gloeiige'. De gloeiige was vroeger een landmeter. Bij de verdeling van de hei, zowat 100 jaar geleden, voelden de belanghebbenden bij de Boksheide zich misdeeld. Ze dreven toen de landmeter op 'nen eed, die moest gezworen worden op 't stuk dat volgens de Boksheide aan hen toebehoorde, maar door de landmeter aan de Weebosch werd toebedacht. Toen zwoer de landmeter. Hij zei: 'Zowaar als de schepper van hierboven, sta ik hier op de grond van Weebosch.' Dat was een deugniet, die landmeter. Hij had grond van de Weebosch in zijn klompen geschept en 'n lepel, zogezegd een schepper, in zijn muts gestopt. Omdat hij zijn eed had geschonden moest hij als een 'gloeiige' ronddwalen.3 Uit: Hans Pel, Op de kaart gezet - Hendrik Verhees, Boxtel 2007 Niet altijd is de landmeter de klos. In mijn jeugd werd bij de boeren te Vleuten (mijn geboorteplaats) verteld, datje in het Land van Tuil en 't Waal na twaalf uur 's nachts beter niet buiten moest komen, want dan hoorde je alleen maar gezucht, gesteun en gekreun. De verklaring luidde, dat de boeren die tijdens hun leven grensstenen hadden verzet, na hun dood veroordeeld waren stenen te sjouwen. Reactie Marden van Zoeren Re-enacting Het Leege Land Op 16 mei werkte luitenant Gerard van Uppelschoten met een assistent op het Geniemuseum in Vught. Op dinsdag 20 mei gaf Het Leege Land een lezing over historische landmeetkunde bij de heemkundekring in Boxtel. Op donderdag 29 mei bracht Het Leege Land de landmeter Hendrik Verhees tot leven voor de basisscholen van Boxtel. (www. hetleegeland.nl) 1 Zie: Auke van der Woudt, Het lege land. De ruimtelijke orde van Nederland 1798-1848, Amsterdam 1987, hoofdstuk 'Landelijke metafysica' 2 Een verhaal uit de regio Heers uit Belgisch Limburg, zie www.volksverhalenbank.be 3 Een oud verhaal van Meester Rijken (1861 -1942) uit Veldhoven over een oneerlijke landmeter, door hem in zijn handschriften opgetekend. Boksheide is een gehucht bij Eersel (NB). Meerteninstituut, id: LYST051zie www.volksverhalenbank.nl. Zie over de 'gloeiige' ook: Nico Roymans, Over de gloeiige, in: H. Franken (red.) Kroniek van de Kempen 3, 1983, p. 40-41 79

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 37