Van de redactie Inhoud Graag wenst de redactie een ieder opnieuw veel leesgenoegen. Theo Scheele vervolgt de beschrijving van de landmetersfamilie Adan, Leen Aardoom duikt opnieuw met Vening Meinesz de diepte in en Henk Holsbrink borduurt verder op Friese wiskunstige gevel stenen. In de voorgaande vijf nummers is een kadertje met landmeetkundige randfiguren op oude kaarten geplaatst. In dit nummer wordt die serie minstens onderbroken. De redactie kent nog vele andere mooie randfiguren, maar wat landmeters en hun gereedschap betreft lijken we de mooiste te hebben gehad. Tips zijn welkom, bij voorkeur in de vorm van een digitaal plaatje in hoge resolutie! De gemeente Tilburg (Afdeling Ingenieurs bureau, team Landmeten, Frans van Bokhoven) gaf intussen het goede voorbeeld door bedrijfs- donateur te worden. Er kunnen er nog meer bij en desnoods reduceren we de lettergrootte op die pagina tot die van de van de rest van de kafttekst! Graag feliciteert de redactie bestuur en donateurs met het tienjarig bestaan van de stichting. Op 16 juni 1998 verschenen voor notaris mr. C.H.A. Wille te Apeldoorn prof.dr.ir. L. Aardoom en mr. J.W.J. Besemer. Zij verklaarden namens de NCG het initiatief te nemen tot oprichting van de stichting. Het bestuur heeft besloten de donateursdag dit jaar (9 oktober) mede in het licht van dit jubileum te plaatsen. Tot slot: op 31 maart nam H(enk) M.C. Leenders afscheid als bestuurslid van de Stichting De Hollandse Cirkel. Henk was sinds 7 december 2001 lid van het Algemeen Bestuur, eerst namens Geodesia, later op persoonlijke titel. Voorzitter Herman Quee bedankte Henk tijdens de bestuursvergadering hartelijk voor zijn inzet. Henk blijft voorzitter van de werkgroep Beeldmateriaal. Kopij voor nummer 2008-3 wordt graag voor 1 juli tegemoet gezien. Drie generaties landmeters Adan Theo Scheele 46 Duiken zonder gouden kalf. Andere verrich tingen van de door professor Vening Meinesz benutte Nederlandse onderzeeboten Prof.dr.ir. Leen Aardoom 54 Een interessante gevelsteen in Friesland (4) De gevelsteen van Sjoerd Haeckma Henk Holsbrink 68 Varia: landmeetkundige declaraties.71 Onbekend Russisch geodetisch instrument Henk Holsbrink 72 Historisch nieuws 73 Voor u gelezen Henri Pouls 76 Varia: Kamperstreek uit 1889 78 Varia: de onrechtvaardige landmeter (2) 79 Column: geld en status van landmeters Adri den Boer 80

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 3