Drie generaties landmeters Adan Theo Scheele In vervolg op het artikel in De Hollandse Cirkel 2008-1 wordt in dit verhaal de achter grond van de familie Adan belicht; een familie waarin drie generaties in de achttiende eeuw als landmeters actief zijn geweest in West- Brabant en daar meer dan duizend kaarten hebben vervaardigd. De Adan-geschiedenis begint bij Johannes Franciscus Adan, overleden in 1742 (zie schema op p. 49). Zijn kinderen en kleinkin deren kunnen verantwoordelijk worden geacht voor de tentoongestelde kartografische productie in Bergen op Zoom en Roosendaal. A fb. I. Schilderij met Karei Philipp Theodoor van Sulzbach (1724-1799), keurvorst van Beieren, Paltzgraaf aan de Rijn, markies van Bergen op Zoom en heer van St. Michielsgestel en Oud- Herlaar (foto Theo Scheele) Hoewel: op de achtergrond schijnt vooral broer Laurent Adan er een niet onbelangrijke rol in te hebben gespeeld. Laurent leefde in de buurt van Namen (B), waar hij als notaris vooral werkzaamheden verrichtte voor de hoge adel, zoals de hertog en hertogin van Paltz Sulzbach, tevens markies en markie zin van Bergen op Zoom. Door die hoge familie werd Laurent omstreeks 1725 aangesteld om hun zaken in het Nederlandse Brabant te gaan behartigen. Later werd hij belast met activiteiten ten behoeve van de aanleg van de steenweg van Brugge naar Menen (waar de markies ook veel bezit had). Laurent werd directeur en commissaris van de steenweg, in welke functie hij fondsen moest verwerven, maar ook keien moest inkopen. En dat gaf weer leuke mogelijkheden voor neefjes die als leve rancier van keien hun brood moesten verdienen. Het uitgebreide notariële netwerk van Laurent (met daarin zeer invloedrijke functionarissen) heeft er zeker toe bijgedragen dat andere neven goede functies en opdrachten werden toe gedacht, zoals de benoeming tot landmeter. En daar gaat het in dit verhaal eigenlijk om. Maar terug naar de broer van Laurent: Joannes Franciscus Adan (overleden in 1742) en diens kinderen, waarvan een drietal een landmeet kundige rol heeft gespeeld: Jean Baptiste Adan (1707-1778), Petrus Josephus Adan (1711 - 1772) en Henri Adan (1725-1795). De eerste, Jean Baptiste Adan (1707-1778), was belast met afhandeling van zaken voor het notariaat in Brussel en werd in 1729 geadmi- teerd als landmeter. Hij voerde vooral opdrachten uit in de omgeving van Brussel, Vilvoorde en voor de steenweg Brugge-Menen, en maakte (omdat hij nog meer te doen had) slechts een beperkt aantal kaarten, veelal in opdracht van de hertog. Nummer twee, Petrus Josephus Adan (1711 - 1772), kreeg zijn admissie in 1735 en speelde circa 12 jaar vooral een grote rol buiten het Markiezaat (onder andere in de baronie van IJsselstein). Later vertrok hij naar België, waar 46

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 4