Afb. 2. Cijnskaart van een deel van Ossendrecht, H. Adan, 1762 (foto Het Markiezenhof) ook hij een 'steentje' bijdroeg aan de voor bereiding en de aanleg van de steenweg Brugge-Menen. Nummer drie tenslotte, Henri Adan (1725- 1792), maakte vooral naam in West-Brabant. Hij werd in 1745 geadmitteerd door de Raad van Brabant en zorgde in korte tijd voor de vervaar diging, in opdracht van de markies en andere belangrijke personen en instellingen, van meer dan 350 kaarten. Henri vestigde zich eerst in Bergen op Zoom, later in Heerle en daarna in Wouw. Hij heeft blijkbaar goed geboerd. Na zijn huwelijk in 1757 met Cornelia Uijtdewilligen kocht hij in korte tijd drie boerderijen, en bezat kort voor zijn dood bijna 60 gemeten land. Kind nummer 4, Emmanuel, kreeg geen land- metersrol toebedeeld, maar bekleedde een meer administratieve baan in Brussel. Later begaf een van zijn achter-kleinkinderen, Emile Henri Joseph Adan, zich wel in de geodetische richting en werd cartograaf en tenslotte directeur van het Militair Topografisch Instituut van België. De tweede generatie Adan De zoon van Henri, Johannes Baptiste Adan (1760-1841), stapte in vaders voetsporen en overtrof diens kaartproductie. Hij werd in 1782 geadmitteerd als landmeter en leverde sindsdien meer dan 600 kaarten, zowel van privé bezit tingen als ten behoeve van (overheids)instan- ties, en met name voor de markies van Bergen op Zoom en de baronnen van Breda, die allengs meer het onroerend goed als belastingbron (verponding) gebruikten. De kaarten van JB groeiden steeds meer in de richting van de latere kadasterkaarten, aan welks oprichting hij van 1807-1810 een bijdrage heeft geleverd als landmeter-verificateur bij de Hoofdcommissie A«vu e tdreg t 47

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 5