Triangulatie Tabel 1 en 2 zijn bedoeld om de systematiek bij de wereldwijde triangulatie inzichtelijk te maken. Deze opsomming is zeker niet uit puttend, wel representatief. Zo hebben de Spaanse hydrografen in het Verre Oosten vooral de Philippijnen op de trigonometrische kaart gezet. De voor de Spaanse Marine werkende hydrograaf A. Malaspina (1754-1810) werd, na zijn wetenschappelijke wereldreis van 1789 tot 1794, ook in het buitenland een veel geciteerd persoon. In 1818 richtten de Spanjaarden een topografisch bureau op in Manilla. De Russische Marine zat ook niet stil en stuurde de marine-officier/hydrograaf I.F. Krusenstern (1770-1846) in 1803-1806 met de Nadeshda en de Neva de wereld rond.9 Krusenstern had een astronoom aan boord, J.C. Horner (1774-1834) geheten, die ervoor zorgdroeg dat veel van hun berekeningen qua nauwkeurigheid nog zo'n halve eeuw onovertroffen bleven (zie tabel 5). Het duo Krusenstern-Horner kwam met vele nieuwe hydrografische gegevens thuis, die in zijn Atlas de l'océan Pacifique en in de in tabel 1 genoemde Horsburghs Zeemansgidsen terug te vinden zijn. Afh. 4. Het strategisch gelegen eiland Labuan, door de Britten met HMS Dido in 1846 veroverd. Hydrografische opnames waren in dit deel van de wereld alleen uitvoerbaar binnen het schootsbereik van de eigen artillerie en met rugdekking van mariniers. A fb. 5. Kaart van Canton, geconstrueerd door Capt R. Collinson in 1842 (tabel 3) De Spaanse kaarten waren gerelateerd aan hun sterrenwacht te San Fernando en de Russische trigonometrische kaarten eerst aan Parijs en daarna aan hun nationale sterrenwacht te Pulkova. De lengteverschillen tussen de nationale sterrenwachten werden vanaf 1787 met chronometerreizen nauwkeurig vastgelegd. Het enige wat men nog moest doen om de Russische of Spaanse lengtegraad naar die van Greenwich om te zetten was een eenvoudig sommetje maken. Uitgangspunt was dat iedere overheid de regie had over de eigen, nationale metingen van triangulatiepunten.Vervolgens werden de rijks grenzen nauwkeurig vastlegd en werden er forten, vestingwerken en vuurtorens gebouwd. Door het strategisch positioneren van een fort bij een ankerplaats, in de nabijheid van belang rijke vaarwegen, groeide een fort in Oost- of West-Indië vaak uit tot een zeehaven. Kijken we rond 1845 naar de Chinese Zee, dan is te constateren dat de Royal Navy, na de Eerste Opiumoorlog (1839-1842), er met hun 9 Krusenstern verklaart zijn basispunten in: Recueil de mémoires hydrographiques pour servir d'analyse d'explication a l'atlas de l'océan Pacifique. (1827) 88 Macao t:

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 10