de Nederlandse overheid.17 Het "Opperhoofd", zoals de leider daarvan toen genoemd werd, werd aangesteld, betaald en ontslagen door de Minister van Koloniën, die vaak dezelfde persoon was als de Minister van Marine. Het door hem benoemde Opperhoofd was iemand met een brede belangstelling. Het karakter van Deshima wijzigde zich hierdoor van een handelspost in een regeringspost, waar niet de handel, het geld verdienen, maar de uit wisseling van kennis de hoogste prioriteit kreeg.18 Vanuit de regeringszetel Batavia werd het Nederlandse eiland Deshima, gelegen in de baai van Nagasaki, bevoorrraad en kreeg het Opperhoofd zijn instructies (afb. 9). Omdat er in de instructies ook het dagelijks bijhouden van meteorologische waarnemingen stond hadden we al, vóór de oprichting van het KNMI, de beschikking over zo'n halve eeuw onafgebroken weerobservaties. Tijdens de Britse tussenperiode van Nederlands- Indië (1811-1816) was er geen contact meer met Batavia en deed Raffles twee pogingen Deshima onder Britse invloed te brengen. Dit lukte niet en de Nederlandse vlag bleef daar wapperen. Juist deze vlaggenmast was een primair triangulatiepunt, terug te vinden in door over heden uitgegeven publicaties (afb. 8 en 11). Toelichting op tabel 5: In de periode 1800-1860 was een overheids functionaris als Opperhoofd van Deshima aangesteld. Kolom 1 en 2: Na het herstel van het bestuur in Batavia waren J.C. Blomhoff (1779-1853) en J.F. van Overmeer-Fisscher (1800-1848) de eerste belangrijke leveranciers voor de Leidse Japan-collectie. Aaron Arrowsmith 1750-1823) werd in 1820 aangesteld als "Hydrographer to His Majesty" en stond daarmee, hiërarchisch gezien, boven Capt. James Horsburgh (tabel 1). Kolonel J.W. de Sturler en P.F. von Siebold (1796-1866) kwamen op 9 augustus 1823 samen, aan boord van De Drie Gezusters, aan in de baai van Nagasaki. In 1859 werd de "factorij in Japan" gesloten en Afb. 8. Detail kaart van Deshima, afkomstig van de kaart van de baai van Nagasaki, in 1828 opgenomen door Siebold en LTZ Pistorius. Rechts de vlaggenmast. kwam Siebold terug voor zijn tweede bezoek aan Japan, dat liep van 1859 tot 1862. Hij was op 30 april 1831 "dirigerend officier van gezondheid der 2de klasse" geworden. Niet meer werkzaam als arts, was hij per 23 januari 1848 inmiddels kolonel titulair bij de Generale staf van Nederlands-Indië en op 7 oktober 1863 verliet hij, na ruim 40 jaar, als generaal- majoor de Landmacht. Kolom 3: cdt commandant. KTZ Kapitein- ter-zee, in de Royal Navy Captain (capt). De rang van de Franse marineofficier N. Guérin was Capitaine de vaisseau ofwel KTZ. Alle in deze kolom genoemde oorlogsschepen hadden hydrografen en geijkte chronometers aan boord, waarmee ze nieuwe basispunten konden inmeten en oude konden verifiëren. Op ieder schip van Nederland naar Deshima werden ondermeer kijkers, chronometers en sextanten meegestuurd. Reparatie en herkeuring van deze apparatuur vond vervolgens weer in Nederland plaats. De LTZ Luitenant ter zee Pistorius assisteerde Siebold bij het maken van astronomische plaatsbepalingen en het construeren van zijn zeekaart van Nagasaki. Pistorius construeerde in 1832 een kaart van de zuideringang van Straat Banka. De Franse Schout-bij-nacht J.B. Cécille (1787- 1873) was als de commandant van het "Escadre d'Extréme 1'Orient" de tegenvoeter van Admiraal Thomas John Cochrane (1789- 1872), de commandant van het Britse "China 3\(&<tUnflstltt facbnjj DSfttatA. 17 Het bij het Comptoir Deshima, de factorij in Japan, geplaatst personeel staat vermeld in de Almanak en Naamregister van Nederlandsch Indië. 18 Grant K. Goodman. Japan: The Dutch experience (1986) 93

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 15