Krusenstern-kaarten ruilen voor enkele Ino- kaarten. Vervolgens kon Siebold door de omzet ting van Japanse eenheden naar ons stelsel de Japanse Ino-kaarten koppelen met de eveneens trigonometrisch opgenomen westerse kaarten.24 Het grootste probleem hierbij was niet zozeer het rekenwerk, maar het feit dat de Japanse militaire kaarten geheim geklassificeerd waren en onder geen beding in handen van andere mogendheden mochten vallen. Siebold zag kans een aantal van deze geheime militaire kaarten over te tekenen en naar Nederland te sturen. Een deel van zijn inspanning bleek vruchteloos toen op 11 mei 1828 het schip Cornells Houtman in een vliegende storm op de rotsen liep en 89 kisten van Siebold, met ondermeer geheime Japanse kaarten, op het Japanse strand aanspoelden. Een Japanse reactie bleef niet uit, Siebold werd gevangen genomen op verdenking van een Russisch spion te zijn en Takahashi werd onthoofd. Toen dit drama in Nederland bekend werd dacht men Siebold nooit meer terug te zien. Tot opluchting van velen werd Siebold door de Japanners mild behandeld, tot persona non grata verklaard en naar huis gestuurd. Begin 1830 keerde hij veilig in Batavia terug.25 Vanuit Nederland bezocht Siebold in 1834 Krusenstern in St Petersburg en vele andere prominente wetenschappers, zoals Carl Ritter (1779-1859), C.G. Ehrenberg (1795-1876) en Alexander von Humboldt (1769-1859). Het resultaat hiervan werd gecombineerd met de kennis van P. Melvill van Carnbee en neer gelegd in Siebolds Erklarung, die verwijst naar alle belangrijke trigonometrische werken uit zijn tijd en die als de Japanse annex op de Horsburgh zeemansgidsen en op de geo- en hydrografischeberekeningen van Heinrich Berghaus (1797-1884) gezien kan worden.26 Daarna werden in de nieuwere Horsburgh edities weer de bevindingen van het duo Siebold en Melvill van Carnbee vermeld. Conclusies IEr is een overweldigende hoeveelheid origineel Nederlands materiaal ofwel primaire bronnen bewaard gebleven. Alleen al over de trigonometrische kaarten bestaan uitvoerige beschrijvingen, zoals Répertoire de cartes, publié par l'lnstitut Royal des Ingénieurs Néerlandais (1855), Lijst van gedrukte kaarten voorhanden in het Archief de Genie van het Ministerie van Oorlog (1857) en P.A. Leupe, Catalogus der verzameling van kaarten van het Ministerie van Marine (1872). Het Nationaal Archief heeft zelfs een aparte kloeke catalogus met de aldaar aanwezige trigonometrische/hydrografische kaarten (Inventarisreeks no 4-1993). 2. Alle Land- en Zee-officieren (geodeten/ topografen en hydrografen) en astronomen waren overheidsdienaren. Zij werden aan gesteld, betaald en ontslagen vanuit de Staatsbegroting. Hun taken, (jaar)verslagen, (meet)rapporten en bevindingen zijn nog alom in het Staatsblad en de daarmee gerelateerde publicaties terug te vinden. 3. De in het vorige punt bedoelde personen zijn de grondleggers van de rijksgrenzen in Nederland en in Nederlands Oost- en West-Indië. 4. In de 19de eeuw kon alleen de overheid, door een samenwerkingsverband tussen een drietal departementen, te weten: het Ministerie van Marine (hydrografen), het Ministerie van Oorlog (geodeten en topo grafen) en het Ministerie van Binnen landse Zaken (astronomen verbonden aan de nationale sterrenwacht), de omvangrijke triangulatiewerkzaamheden realiseren. 5. Al zou men alle Nederlandse bronnen negeren, dan is er nog de Britse en Franse vakliteratuur, waarin, voor de eerste helft van de 19de eeuw, zeker zo'n 50 Nederlandse hydrografen met hun kaarten en zeemansgidsen terug te vinden zijn. Daarnaast zijn de Nederlandse geodeten en astronomen, met hun publi caties, ondermeer vermeld in O. Börsch, Internationale Erdmessung. Geodatische Literatur. (1889). 95 24 Shigeru Nakayama. A history of Japanese astronomy (1969) 25 P.F. Siebold. Voyage au Japon exécuté pendant les années J823 a 1830; ou description physique, géographique et historique de I'Empire Japonais (1839) 26 Heinrich Berghaus. Asia: Sammlung von Denkschriften in Beziehung auf die Geo- und Hydrographie dieses Erdtheits (1832)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 17