6. Eerst als men het werk van de Nederlandse hydrografen, geodeten en astronomen plaatst in de opbouw van het wereldwijde triangulatienet ziet men dat op het hoogste wetenschappelijk niveau en op een efficiënte manier ontbrekende trigono metrische kaarten geconstrueerd en ver beterd werden. 7. Als men Melvills Cosmographie 1849) en Siebolds Erklarung (1852) naast elkaar legt, ziet men hoe Nederlandse Zee- en Landofficieren systematisch, geheel afgestemd op de Britse en Franse leemtes, de wereldwijde triangulatiekaart opvulden. 8. Chronometerreizen met als doel lokale triangulatienetten van continenten of eilanden(groepen) aan elkaar te koppelen, konden alleen uitgevoerd worden door oorlogsschepen. Deze schepen waren bemand met officieren die de vakken astronomie, wiskunde en geodesie in hun pakket hadden. Daarnaast beschikten zij over instrumenten - hydrografische cirkels, sextanten en chronometers - die door de nationale sterrenwacht geijkt waren. De vanuit de Lengtegraadcommissie centraal georganiseerde meet- en rekenmethodiek maakte het vervolgens mogelijk alle gegevens op de wal uit te werken, te verifiëren en in nieuwe kaarten en boek werken te verwerken. 9. De zeemansgidsen van de Britse hydrograaf James Horsburgh waren niet alleen toon aangevend voor de internationale triangu latie, maar zorgden ook voor de assimilatie van de Nederlandse geografische namen naar de rest van de wereld. 10. Het construeren van trigonometrische kaarten vereiste een grote organisatie met ondermeer het beheer van alle vuurtorens, boeien, bakens en het Loodswezen. Daarnaast moesten berekeningen van astronomen, geodeten en hydrografen via de formele overheidskanalen - in een tweerichtingsverkeer - met ondermeer de Britse en de Franse hydrografische diensten gedeeld worden. 11. De Nederlandse trigonometrische kaarten van rond 1845 waren kwalitatief gelijk met de kaarten die de Britse en Franse overheid zelf construeerden, vandaar dat de Neder landse kaarten door hun hydrografische diensten heruitgegeven werden. Kortom: In de periode 1800-1860 was Deshima een regeringspost. Evenals in de rest van het Koninkrijk der Nederlanden werd ook hier het decimale stelsel ingevoerd, een van overheids wege geijkt instrumentarium gebruikt en een uniforme meet- en rekenmethodiek gehanteerd. Alle Japanse hydro- en geografische gegevens werden binnen de Nederlandse overheid geverifieerd en verwerkt in het snel groeiende, wereldwijde triangulatienet. Dit laatste maakt dat de Japan atlas van Siebold geheel aansloot op die van P. Melvill van Carnbee en dat beide atlassen meer dan welkom waren bij de Britse en de Franse hydrografische diensten. Afb. 11. Detail van afb. 8 met vlaggenstok (c) als basispunt 96

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 18