Optiekbedrijf van Defensie 150 jaar Afb. 1. Professor Kaiser (1808-1872) Op 1 januari 2008 was het 150 jaar geleden dat de Leidse prof.dr. Frederik Kaiser door de minister van Marine werd aangesteld als Afb. 2. Gebouw Kaiser (2001) met ornamentele tank 'Verificateur van Rijks-zeeinstrumenten'. In een kleine ruimte van de universteit, vanaf 1860 in het nieuwe gebouw van de Leidse Sterrewacht, startte de professor zijn werkzaamheden die zouden uitgroeien tot het optiekbedrijf binnen Defensie. Op 29 mei 2008 werd door de productunit Optronica van het Marinebedrijf aandacht aan het jubileum geschonken met een reünie in het gebouw Kaiser - vernoemd naar de professor - op de Nieuwe Haven in Den Helder. (Dit gebouw heeft een vijftien meter hoge toren, waarin een periscoop - nu een mix van optiek, electronica en software - van een onderzeeër voor onder houd pleegt te hangen, zodat het hele Nieuwe Haventerrein wordt bespied!) Afb. 3. Naambord van gebouw Kaiser Locaties volop Na de startperiode bleek de ruimte in de Sterrewacht te klein en verhuisde men naar een pand aan de Oude Varkenmarkt in Leiden. Om dezelfde reden volgde later verplaatsing naar de Maaldrift in Wassenaar. Een fusie maakte het optiekbedrijf onderdeel van het Marine Electronisch en Optisch Bedrijf (MEOB) in Oegstgeest. Later fuseerde dit weer tot het Marinebedrijf in Den Helder. Nu al weer een aantal jaren maakt het optiekbedrijf onder de naam Optronica (van optica en electronica) onderdeel uit van de Divisie Speciale Producten van het Marinebedrijf. "Ook al zijn de technieken in de loop der jaren meer geavanceerd, de gedrevenheid om Defensie te kunnen laten beschikken over de beste optische systemen is nog steeds bij de medewerkers Adri den Boer 97

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 19