Afb. 4. Uit Leiden herplaatste gevelsteen aanwezig", aldus meldde unithoofd Jan de Winter op de uitnodigingskaart voor de reünie al. Ook binnen het pand valt op dat men zelf meer doet dan opnieuw aanbrengen van coatingen: een eigen 'glasfabriek' slijpt bijvoorbeeld ook lenzen en prisma's. Het bedrijf werkt al jaren defensiebreed - in militair jargon 'paars' geheten - en zestig procent van de apparatuur die door de handen gaat is van de Landmacht. Na elke uitzending wordt al het 'zichtmateriaal' in Den Helder behandeld, de combinatie van zand en stof, zoals in Afghanistan, maakt controle nodig. Ajb. 6. ...met ook Wild T3000 in het vizier Expositie Het forse atrium van het gebouw Kaiser bevatte een fraaie expositie met vele fotopanelen en vijf staande vitrines. In één daarvan waren de instrumenten uit het Marinemuseum, maar de productunit had kennelijk ook nog veel zelf in huis. Geodeten zouden richtkijkers, trommel kwadranten, gyrokompassen, luchtfotocamera's, tangentiaal boussoles, clinometers, theodolieten en wat niet al ontdekken (ook een Kern DKM1 en een Wild T3000). Foto's waren van optische werkplaatsen en bijvoorbeeld van een justeer- inrichting voor afstandsmeters 1923). Informatief en ludiek waren vergrote 19de eeuwse Leidse tekeningen van instrumentmaker H. Valk en werkster mevrouw H. Smit van 'de Verificatie'! Er waren niet alleen foto's van de diverse Nederlandse vestigingsplaatsen, maar ook een een paneel vol van de vestiging in Indië: Soerabaja. Deze functioneerde sinds 1930, maar werd in de oorlog verwoest. Afb. 5. Expositie 150 jaar goed inzicht'... Afb. 7. Van theodoliet Kern DKM1 tot lucht fotocamera van Linhof Helder 08

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 20