De onrechtvaardige landmeter (3) begeleider en een 3e klaskaartje voor zijn terugweg! (Zie voor meer over het boek de rubriek 'Voor u gelezen'.) Tot slot bood het personeel aan de unit een kunstwerk aan met de titel "Het oog op de toekomst" met prominent professor Kaiser, een sextant en een uil! Cock van der Eng was de maker van de bij de reünie onthulde en nog los staande wandversiering (maar het unithoofd zei dat er nog witte muren te over waren). Met muren bleek men wat te hebben: een oorspronkelijk uit Leiden afkomstige gevel steen kreeg al een eigen muurtje voor het gebouw (afb. 4)! Frederik Kaiser alom Stug is dat net in mei 2008 bekend werd dat de Oude Sterrewacht van Kaiser in Leiden kan worden gerestaureerd! Minister Plasterk (OCW) geeft ruim 2,8 miljoen euro voor het opknappen van dit rijksmonument. (Het werd een voorbeeld voor de Sterrewacht op het oude Geodesiegebouw in Delft.) Museum Boerhaave en de Sterrewacht in Leiden organiseerden - los hiervan en toevallig - op 10 juni 2008 een symposium ter gelegenheid van de 200-ste geboortedag van Frederik Kaiser (1808-1872). Naast een marinegebouw in Den Helder werd naar hem eerder een straat in Leiden vernoemd. Henk Holsbrink In De Hollandse Cirkel van december 2007 was een bijdrage gewijd aan de "Gleunige" als een spookbeeld van de "Vaalschen Laandmetter Als geboren Twent sprak mij deze bijdrage aan, mede omdat ik het verhaal uit mijn jonge jaren wel wat herkende. In het bezit zijnde van een Twents Woordenboek zocht ik de woorden 'gleunige, laandmetter en metten' op. Dit gaf de volgende resultaten: "Laandmettn word d'r walees zegd at der één met grote passen löp; wied striien oonder 't loopn." (Landmeten wordt er wel eens gezegd, als iemand met grote passen loopt.) "Hee leup met nen landmetterstred deur't laand." (Hij liep met een landmeterspas door het land.) 'n Landmetter streek zik oaver zienen anwas." (De landmeter streek zich over zijn dikke buik.) "Daor harren an 't wiergaon wès, nen laand metter en nen laöksteenverlègger." (De verklaring van het woordenboek over het laatste: "Omdat zij in het graf geen rust konden vinden, daar waren teruggekomen een landmeter en iemand die de grenzen verlegd had.") "Laöksteenverlèggers Waren er dan laöksteenverlèggers? Welja, want M.G. E. van Harten-Fransen verhaalt in haar boek "Grenstwisten rond de gemeente Borne" dat de boeren van Zenderen voor de zoveelste keer op Nieuwjaarsdag 1709 de laaksteen van haar plaats hadden weggehaald. In beide zinsneden komen wij voor het eerst het woord "laóksteen of laaksteen tegen, hetgeen grens steen betekent. "Loak of ook wel "loake" heeft derhalve de betekenis van grens. Grensstenen als aanduiding van oude grenzen zijn in de waterrijke delen van Friesland, Groningen en Holland en Zeeland niet gebruikelijk. Immers, eigendomsgrenzen in bedoelde regio's werden eeuwenlang aan gegeven met sloten of greppels. In de zand- grondgebieden van Drenthe, Salland, Twente en de Achterhoek was dat geheel anders. Door de landbouwcultuur van deze regio werden sedert de Karolingische tijd duizend jaar lang elk jaar de essen opgehoogd met de mest en 100

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 22