"De Gleunige was 'n spook dat met 'n groot geknaster as veur oet een sprang, a j te dichte der bi-j kwammen Is hier "De Gleunige het spookbeeld van een onrechtvaardige landmeter, die als zijn maat "De Laöksteenverlègger" ten eeuwigen dage gedoemd is rond te dolen op essen en heidevelden van Oost Nederland? Het zou mogelijk het lot kunnen zijn van iemand die niet integer als landmeter of eigenaar te velde werkzaam is. Het waren niet alleen grote kéien die benut werden voor het markeren van markegrenzen. Ook eeuwenoude eiken of linden werden vanwege hun hechtheid en sterkte benut als markegrenspunten Op deze sterke houten grensverzekeringen als het hieronder afgebeelde grenspuntnummer 32.3335.36 hadden de "laóksteenverlèggers zeker geen vat (afb 3.). Toch was de ligging van de markegrenzen, waarvan de begrenzing was aangegeven met markestenen, eeuwenlang een bron van conflicten. Zo ook in 1635, waarbij tussen de Afb. 3. De lindeboom die als "Viermarkenboom aan de noordzijde van Enschede de marke grenzen tussen de vier Twentse Marken Groot Driene, Twekkelo, Esmarke en Lonneker markeerde markegenoten van de marken Rossum en De Lutte een geschil ontstond doordat de marke genoten van Rossum de laaksteen bij "Rhaederbeecke hadden omgeworpen. De boeren van De Lutte richtten hem weer op, waarna de Rossumer boeren opnieuw deze markesteen plat gooiden, hetgeen zich diverse keren herhaalde. Het liep uit op een kleine veldslag, waarvan de "Rhaedermanne" de overwinning claimden. Maar door goed overleg kwam men er echter uit, want een jaar later werd de laaksteen opnieuw geplaatst en wel nu "in 't midden der questieuze gronden, aan de voerwech nar boer Rhaederbecke De volksoverlevering zegt nog dat tussen Rossum en het "rood steenke (de laaksteen) spoken verschijnen die met hun kettingen rammelen. Waren het dan de "Gleunigen die dit lawaai maakten? Dit wellicht omdat degenen die de overtreding begaan hadden markestenen te verplaatsen nooit in hun graven rust zouden kunnen vinden. Ook hier worden kennelijk deze markegenoten, evenals de "Vaalschen Laandmetters", bestraft. De markegenoten van Lhee en Spier riepen de hulp van twee landmeters in om hun dreigende conflict over de juiste ligging van hun marke- grens te beslechten. Uit ieder dorp vertrokken gelijktijdig de landmeters teneinde op de plek waar zij elkaar zouden ontmoeten de marke- grens vast te stellen; als de boeren van De Lutte en Rossum ook op die wijze in het midden de grens vaststelden, en dus halver wege de twee dorpen, eerlijker zou het niet kunnen zijn! De landmeters lesten hun grote dorst echter niet met heidewater, maar met alcohol, zodat zij al kibbelend de betreffende grens een ietwat vreemd verloop gaven. Sedert die tijd hebben deze markegronden de naam Kibbelhoek gekregen. Mogelijk wordt men men tijdens een bezoek aan heidevelden in Oost Nederland nog iets gewaar van spook achtige geluiden van de hiervoor beschreven veldslag en het gekibbel van niet-integere landmeters. Hier en daar in Oost Nederland zijn de markestenen, oude eiken of palen nog getuigen van een agrarisch verleden dat was gebaseerd op zelfvoorziening. Hierin speelden de markebesturen een grote rol voor het bewaken van de eigen belangen van de marke. Om die reden waren de grensaanduidingen van 102

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 24