Caert-Thresoor 2008-2 Afb. 4. Markesteen op de grens van de marken Losser en Lonneker de verder onzichtbare begrenzingen van gemeenschappelijke bossen, heidevelden, venen, weiden en woeste gronden in zekere zin "heilig" en dienden te worden gerespecteerd. Zodoende waren de markebesturen mogelijk erg wantrouwend inzake de handelingen van landmeters en eventuele grenssteenverleggers. De hierbij afgebeelde markesteen tussen de marken van Losser en Lonneker is hiervan een goed voorbeeld; de steen is tevens een marke ring van de gemeentegrens tussen de gemeenten Losser en Enschede. Vele marke- grenzen zijn in de Franse tijd gepromoveerd tot gemeentegrens, waarvan een enkele markering is bewaard gebleven, zoals de steen tussen de marken van Losser en Lonneker (thans gemeente Enschede). Bronnen - Adri den Boer, De onrechtvaardige landmeter, in: De Hollandse Cirkel 2007-4 - G.J.H. Dijkhuis, Twents Woordenboek, Enschede 1991 - M.G. E. van Harten-Fransen, Grenstwisten rond Borne, s.l., 1991 - Jaarverslagen Cultuurtechnische Dienst - H. van der Sleen, Loakgang 2007 (marke stenen) 'n Sliepsteen, Stichting Historische Sociëteit Enschede-Lonneker - Het markeboek van de Marke De Lutte, Historische Vereniging "De Dree Marken" De Lutte/Berghuizen/Beuningen - Internet: www.Plechelmus-parochie.nl R.K. Parochie van de H.Plechelmus te Rossum; Het ontstaan en de opbouw van de parochie, De Middeleeuwen in Twente - Internet: Trouw, Groen_natuurtochten- Spier, Slalommend langs dobben, veen en Kibbelhoek.htm Afb. 5. Wandelroute met De Kibbelhoek (kaart Nel van Betlehem) Uitgave 2008-2 van het tijdschrift Caert-Thresoor bevat onder meer de volgende bijdragen: - Lokale kaarten van Nederland uit de late Middeleeuwen, door Peter van der Krogt; - Johannes Vingboons (1616/7-1670), een kopiist pur sang, doorMartine Gosselink. Informatie: www.maphist.nl/ct. 103

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 25