Kunstwerk 'De Landmeter' uit 2006 een punt vermeld (Kad. steen 129) met coördi naten. Dit is vermoedelijk het oude punt wat bepaald is door Kadastermedewerkers in 1949/1950. Als je de coördinaten nog kunt achterhalen dan kun je deze vergelijken met die van de kaart-CU. N.B. Wij moeten in het oude archief van de Brinkhof nog ergens een doosje met foto's hebben waarop meer van dit soort punten uit de polder voorkomen." Deze bijdrage illustreert zeker dat bij grote uit te voeren werken de landmeter voorop loopt. Kunstwerken zijn te bezichtigen in musea, maar ook te bewonderen door een fietstocht of een wandeling langs kunstroutes te maken. Het hierbij afgedrukte kunstwerk van een geodetisch instrument met driepoot aan een kunstroute herinnert ogenblikkelijk aan het werk van een landmeter. Het beroep van een landmeter met zijn instrumenten als meetketting en Hollandse cirkel is meermalen verbeeld op gevelstenen, Afb. 1. Een landmeetkundig instrument met driepoot, als kunstwerk opgesteld boven een Dinkelsteen met het nummer XIV (foto 's Henk Holsbrink) schilderijen en tekeningen. In het kader van de Landengartenschau (LAGA) is tussen Epe en Neuenhaus (beide in Duitsland) aan de Dinkel een aantal kunstzinnig bewerkte stenen geplaatst. Deze stenenroute maakt deel uit van een 52 km lange Dinkelstenenroute met de namen "Graafschapspad" en "Wewwelstadpad". Dit kunstwerk is gelegen in de gemeente Losser tussen de dorpen Losser en de Lutte aan het toeristisch pad nabij de Dinkel en een viertal rijksgrensstenen. Deze grensstenen maken deel uit van dit kunstwerk en het geheel eveneens van de kunstroute genaamd Dinkelstenenroute. Het kunstwerk 'De Landmeter' is naar een ontwerp van Paul Reinerink vervaardigd met daarbij staanders van Gildehauser zandsteen met gesmeed ijzer alsmede een gesmeed ijzeren instrument (afb. 1). Rijdende vanuit het dorp Losser over de Denekampseweg in de richting van De Lutte wordt na ruim twee kilometer rechtsaf verwezen naar de grensoverschrijdende toeristische fiets- en wandelroute in de richting van de Dinkel en Forst Bentheim. Na een tocht van een halve kilometer over een betonnen fietspad komt dan op een open ruimte nabij de brug over de Dinkel het kunstwerk in zicht. Het hierbij ook afgebeelde detail toont de ver beelding van een landmeetkundig instrument dat gebruikt werd om de noodzakelijke waarnemingen ter plaatse te doen (afb. 2). De plaats van het kunstwerk is gekozen in de nabijheid van genoemde vier grensstenen. Daardoor is duidelijk de relatie gelegd tussen landmeten en de aanwezigheid van grens stenen, die immers dienen ter verzekering van niet direct zichtbare rijks-, provincie-, Henk Holsbrink 106

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 28