Biografie Jan Loman gemeente-, marke- of eigendomsgrenzen. Door de plaatsing van het kunstwerk "De Land meter" is de relatie gelegd tussen het streek eigene van grensstenen in deze regio en het werk van een landmeter. Die relatie wordt verbeeld doordat de driepoot met instrument is geplaatst op een veldkei met de naam Dinkelsteen XIV, waarop de naam van het kunstwerk en de kunstenaar zijn aangegeven (afb. 3). Immers grote en kleine veldkeien van materiaal uit de Ijstijd of Bentheimer zandsteen werden gebruikt om in Twente, het graafschap Bentheim en Munsterland niet direct zichtbare marke- of eigendomsgrenzen te markeren. Toevoeging Het kunstwerk is tevens een toevoeging aan het aantal geodetische kunstwerken die op gevel stenen als in Grou en Leeuwarden voorkwamen, alsmede de afbeeldingen in landmeetkundige leerboeken als van Sems en Dou. Bovendien is het een aanvulling op het artikel van Adri den Boer in De Hollandse Cirkel 2007-3, waarvan de foto's de verbeelding tonen van het werk van de landmeter. Paul Reinerink heeft met de vervaardiging van zijn kunstwerk goed kunnen uitdrukken dat het bestaan van een landmeter afhangt van het plaatsen, slaan en opmeten van markeringen als grensstenen, aspiketten en palen en ook dat er geen markering op de goede plek wordt geplaatst zonder de inzet van een landmeter. Ten slotte: voor alle duidelijkheid en om misverstanden te voorkomen zij vermeld dat de beschreven Dinkelsteen nummer XIV niets Afb. 3. Dinkelsteen XIV van doen heeft met de een paar kilometers noordelijk geplaatste Rijksgrenssteen nummer 14. Bronnen - Internet: Grensforum (1), Aafke de Wijk, Zwolle (28 februari 2007) - Internet: Overijssel.nl, nieuwsbrief 23 oktober 2006, Twee nieuwe Dinkelstenen maken route compleet - Adri den Boer, Beelden van Nederlandse landmeters, in: De Hollandse Cirkel 2007-3 - Dagblad Tubantia, 20 september 2006 A fb. 2. De verbeelding van een landmeetkundig instrument De webstek www.gedichten.nl/biografie/ Jan+Loman bevat een biografie van de kunstenaar en geodeet ir. Jan Looman (1918-2006), opgesteld na zijn 85s,e verjaardag. Een zinsnede: 'Op 14 mei 1940 stonden wij op de Kanaalweg, bij het Geodesiegebouw. We zagen in zuidelijke richting ontzettend veel rook. Een uur later bleek dat Rotterdam in brand stond. Schermerhorn en ik zijn samen meteen op de fiets gestapt - hij naar zijn ouderlijk huis in Schermerhorn, terwijl ik via de Afsluitdijk in Leeuwarden probeerde te komen.' Na zijn overlijden werd in Geo- info 2007-1 een fragment-levensbericht van hem overgenomen uit Delta van 23 november 2006. 107

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 29