Parlevliet om herinventarisatie vroeg om "in de directiekamers op de vensterbanken en in de hal in vitrines instrumenten tentoon te stellen en dit instrumentarium te voorzien van enige tekstuele uitleg." (Adri den Boer) Kadastermuseum in Arnhem Op uitnodiging van oprichter-conservator suppoost-fondsenwerver Zacharias Klaasse, brachten Thom Zwagers en Daan de Ligt een bezoek aan het Kadastermuseum te Arnhem Vol enthousiasme toonde Zacharias Klaasse zijn almaar groeiende verzameling kadastrale oudheden. En het moet gezegd, dit museum is een waar lustoord voor iedereen die belang stelling heeft voor het verleden van het Kadaster. Tijdens de rondleiding zagen we ook weer de registers en andere zaken terug die door Zuidwest aan het museum zijn geleverd. Hierbij een oproep om waardevolle oude kadasterspullen vooral niet weg te gooien, maar te leveren aan het museum. (www.zuidwester. blogse. nl/log/bezoek-aan-het- kadastermuseum.html) Afb. 4. Kadastermuseum in Arnhem (foto website) RCG-instrumenten terug in Delft Medio 2008 zijn de instrumenten van de Rijkscommissie voor Geodesie 'teruggekeerd' naar nu het depot van het Techniek Museum Delft (TMD). Ze waren eerder in bruikleen bij Museum Boerhaave in Leiden. Afgebeeld is onder andere de Wanschaff RD II, waarmee de triangulatie vanaf 1885 is uitgevoerd. De RD I is, zoals bekend, door het TMD uitgeleend aan Afb. 5. Drie RCG-instrumenten terug (foto Lennard Scholtz TMD) het Kadaster in Apeldoorn. De RD II komt als museaal instrument nog niet voor in de data bank van De Hollandse Cirkel. Zowel de RD I als de RD II zijn alleen geschikt voor het het meten van horizontale richtingen. Het ruiterniveau (alhidadeniveau), de kijker en de afleesmicroscopen zijn afneembaar. De diameter van de horizontale rand is 35 cm. Aan het einde van beide afleesmicroscopen zijn borsteltjes bevestigd. De theodoliet is gebruikt bij de Rijksdriehoeksmeting van Nederland in de periode 1886-1904 (primaire meting). Ook de nummer 6 van J. Wanschaff is terug; een theodoliet voor het meten van horizontale richtingen. De diameter van de horizontale rand is 21 cm. De theodoliet is gebruikt bij de Rijksdriehoeksmeting van Nederland in de periode 1886-1928 (secondaire meting). De eerste as met de alhidade en de kijker (oculair) zijn gemerkt met een 6. Verder betreft het een kleine theodoliet met inscriptie Ru.Ml. Ter informatie: Julius Wanschaff (27 mei 1844 - 20 september 1903), een precisie-instrument- maker, opende zijn bedrijf in 1872 in Berlijn. Zijn zoon Herman Wanschaff voegde zich rond 1900 bij zijn vader in het bedrijf en ging later verder onder zijn eigen naam. Het bedrijf Wanschaff werd rond 1922, samen met de bedrijven van Otto Töpfer Sohn en Hans Heele, overgenomen door het bedrijf van Carl Bamberg en ging verder onder de naam Askania Werke AG. (Joop Gravesteijn) 109

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 31