Bouwkundebrand en -kaartenkamer Addie Ritter van de Kaartenkamer van de afgebrande Faculteit Bouwkunde van de TU Delft mailde desgevraagd op 27 mei 2008: "Twee oude geodetische instrumenten zijn reeds door slopers uit de vitrine van de biblio theek gehaald. Binnenkort gaat er een reddingsactie komen voor de bibliotheek en kaartenkamer. Alles kan ook ieder moment instorten, we leven tussen hoop en vrees!" Afb. 6. Kaartenkamer gered... Inzake de instrumenten wist Joop Gravesteijn kort daarop te melden dat ze in het depot van het Techniek Museum Delft waren terugge keerd. Robert Visscher interviewde de conservator voor het TUD-blad Delta van 29 mei 2008, zie www.delta.tudelft.nl of de overgenomen tekst in Geo-info 2008-7/8. Vrijdag 30 mei is de collectie kaarten en atlassen, die het OTB eerder bij Bouwkunde onderbracht, nagenoeg geheel veiliggesteld. De Afb. 7.en verhuisd (foto Marcel Janssen) hele Bouwkunde-bibliotheek, de kaartenkamer en het prentenkabinet werden in veiligheid gebracht. Alles bleek in bijzonder goede staat! Helaas moest wel het depot van bibliotheek en kaartenkamer worden opgegeven. Daar bevonden zich ook enige kaarten die van het OTB i.e. Geodesie afkomstig waren. (Adri den Boer) Kadastrale atlas en expositie Kampen Van 23 mei tot en met 1 augustus 2008 was in het Gemeentearchief Kampen de expositie Meten Weten. Kampen en omgeving op weg naar het kadaster 1832. De expositie gaf een overzicht van de voorbereidingen die leidden tot de invoering van het Kadaster voor de gemeenten Kampen, IJsselmuiden, Grafhorst, Wilsum, Kamperveen, Zalk en Schokland. Op 23 november 2007 reeds verscheen bij de Stichting Kadastrale Atlas 1832 de uitgave van voornoemde gemeenten. Deze bestaat uit een gedrukte kaartenmap met circa 80 kaarten op A3-formaat. Ook opgenomen is een cd-rom met gegevens over alle op de kaarten voor komende percelen en hun eigenaren. De verkoopprijs is 30,-. (www.gemeentearchiefkampen.nl) Historische GIS-promotie Elger Heere promoveerde op 27 juni 2008 aan de Universiteit Utrecht op: GIS voor historisch landschapsonderzoek: Opzet en gebruik van een historisch GIS voor prekadastrale kaarten. Het Leege Land Zomer 2008: Het Leege Land voerde een meting uit aan de Maas in samenwerking met de Universiteit Utrecht om te onderzoeken hoe nauwkeurig een kaart kan worden die met de ouderwetse landmeetinstrumenten is ingemeten. (www.hetleegeland.nl) IJkbasis Loenermark, van instrument tot monument Onder die titel verscheen van prof.dr.ir. L. Aardoom en dr.ir. H. Quee een tweedelige bijdrage in Geo-info 2008-7/8 en 9. Een samenvatting daarvan is als volgt: Ingevolge een lUGG-resolutie uit 1954 werd onder auspiciën van de Rijkscommissie voor Geodesie in 1957 in de Loenermark onder 110

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 32