Afb. 8. Onderscheiden Loenermark-pijler (foto Leen Aardoom) Apeldoorn voor de controle van invardraden en elektronische afstandmeters voor Noordwest- Europa een ongeveer 576 meter lange ijkbasis aangelegd. Gebruik makend van de licht- interferentie-methode van professor Y. Vaisala werd hierbij door de uitgenodigde Finse waarnemers een nauwkeurigheid van bijna 1107 bereikt. Bij het vijftigjarig bestaan werd de in onbruik geraakte basis een gemeentelijk monument. Terugblikkend worden de aanleg van de basis en de 'methode Vaisala' beschreven. Bij hermeting in 1969 werd voor de lengte van de basis een 0,6 mm grotere waarde gevonden. De basis werd gebruikt voor de controle van invardraden en elektronische afstandmeters. Door de opkomst van de satellietgeodesie raakten invardraden bij geode tische driehoeksmeting in onbruik. De ont wikkeling van zeer stabiele oscillatoren leidde tot een herdefinitie van de meter als lengte maat. Dit had tot gevolg dat elektronische afstandmeters binnenshuis konden worden gecontroleerd en dat de ijkbasis omstreeks 2000 ook hiervoor niet meer nodig was. Bij de handhaving van de basis als Apeldoorns monument zal er echter voor worden gewaakt dat de vastleggingen worden verstoord. Op de Loenermark geijkte invardraden werden in 1965 gebruikt voor de meting, langs de Afsluitdijk, van een nieuwe lengtebasis voor het Nederlandse Rijksdriehoeksnet. Kritische analyse van de uitkomsten van die meting en van de toepassing daarvan geeft aan dat de methode-Vaisala in Nederland in onverwacht goede overeenstemming was met de latere uitkomsten via de satellietgeodesie. Op zoek naar El Dorado Hollandse avonturiers vertrokken vanaf het eind van de 16e eeuw naar Zuid-Amerika. In het gebied tussen de Amazone en de Orinoco zou El Dorado liggen: de stad van goud. In de nieuwe tentoonstelling 'Op zoek naar eldorado' vertelt het Maritiem Museum met de mooiste kaarten en prenten uit de collectie het verhaal van deze avonturiers. Op de tentoon stelling, die tot en met 5 oktober te zien is, worden prenten en bijzondere kaarten getoond, bijvoorbeeld de kaart die de Zeeuwse landmeter Willem Mogge in 1671 van de jonge Nederlandse kolonie Suriname maakte. Dit is de eerste gedrukte kaart van het land, dat in 1665 Nederlands bezit werd. Op de tentoon stelling hangen de eerste en de tweede druk naast elkaar en wat een verschil: de tweede druk van 1677 is voorzien van royale ver sieringen en van de nieuwste plantages. (Deze laatste is ook afgebeeld in 'De Landmeter' van Pouls, maar daar met in het onderschrift het onjuiste jaartal 1671. In de bijbehorende tekst staat ook onterecht dat dit de oudste kaart van Afb. 9. "Caerte ofte vertooninge van de Rivieren Suriname en Commenwyne Willem Mogge, editie 1677 (foto Maritiem Museum Rotterdam) 111

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 33