Varia: landmeter zette Westerbork uit Suriname is. Beide kaarten zijn al jaren in het bezit van het Maritiem Museum en de auteur kon dus al kiezen tussen of de oudste of de mooiste.) Mogge was echt als landmeter uitgezonden en zijn kaart vermeldt aan de Commewijne-rivier ook een plantage met de naam Mogge! De voor mij meest curieuze kaart op de expositie is 'Guiana sive Amazonum Regio' van Johannes Janssonius van rond 1650. Het tekstkaartje op de tentoonstelling: "De kaartenmakers vullen de kaarten aan op basis van horen-zeggen. Het grote Parimemeer met de stad El Dorado staat wel op de kaart, maar bestaat in het echt niet." Zie ook: www.maritiemmuseum.nl. (Adri den Boer) Maritieme Canon op komst In navolging van de Canon van Nederland die werd aangeboden aan het Ministerie van OCW, presenteert het Maritiem Museum Rotterdam de Maritieme Canon; een thematisch overzicht van de 50 belangrijkste ontwikkelingen in de Nederlandse maritieme geschiedenis. Het Maritiem Museum Rotterdam gaat deze herfst de discussie over de Maritieme Canon aan met het publiek, voordat deze definitief wordt vastgesteld. De Maritieme Canon wordt in juni 2009 middels een publicatie én een tentoon stelling in het Maritiem Museum Rotterdam gepresenteerd. Onder leiding van het Maritiem Museum Rotterdam stelde een commissie van maritiem-historici van onder andere het Nederlands Scheepvaartmuseum Amsterdam en hoogleraren van de Universiteit Leiden, Vrije Universiteit, Erasmus Universiteit en de Zuid Deense Universiteit de Maritieme Canon samen. Dit is, geheel volgens de opzet van de Canon van Nederland, gedaan door de formulering van 50 zogenaamde 'vensters', die samen een chronologische samenvatting van de maritieme Nederlandse geschiedenis van de prehistorie tot nu zijn. (Mail Maritiem Museum Rotterdam) Na de machtsovername van Adolf Hitler in Duitsland vluchtten duizenden joden naar Nederland. Zij werden vanaf februari 1939 door de Nederlandse regering centraal onder gebracht in een opvangkamp in Drenthe. Na de Nederlandse capitulatie mochten de circa 750 joden het terrein niet meer af. In 1942 kwam het kamp onder verantwoordelijkheid van de Duitse veiligheidspolitie en werd Juden- durchgangslager Westerbork. Beeld 146272 van de collectie Herinnerings centrum Kamp Westerbork bevat deze foto uit 1939. Op de achterzijde van de foto staat: "Waar het kamp moest komen, VI.kamp De foto werd bekend via de webstek www.beeldbankwo2.nl. Zie op deze databank ook vijftien foto's van prof.ir. W. Schermerhom met Montgomery, Eisenhouwer, etc. Adri den Boer 112

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 34