Een halve Hollandse cirkel is geen Hollandse cirkel Een halve Hollandse cirkel is geen Hollandse cirkel, dus is dit een onjuiste of beter gezegd onzinnige benaming voor een instrument. Aanleiding voor dit artikel is de benaming die gegeven is aan het meetinstrument dat afgebeeld is op de voorkant van nummer 2008- 2 van dit tijdschrift (afb. 1). Op de binnenkant van de omslag en op pagina 50 wordt dit instrument aangeduid als een halve Hollandse cirkel (eerder gebeurde dat ook in Geo-info 2008-2, p. 60). Deze benaming is fout. Op de Adan-expositie zelf was de toelichting dan ook: "Halve cirkel, vermoedelijk 18e eeuw, collectie Geodesie DelftHet afgebeelde instrument is een eenvoudige uitvoering van de grafometer of halve cirkel. Dit type meetin strument is uitgevonden door de Fransman Philippe Danfrie (1535-1606) en in 1597 door hem beschreven in een publicatie, getiteld 'Déclaration de l'usage du graphomêtre'. Afb. 1. Dit is geen halve Hollandse cirkel, maar een eenvoudige grafometer of halve cirkel. Afb. 2. Ph. Danfrie - tekening van de Graphomêtre, 1597 kunnen herinneren, alleen is het bijzondere hier dat de liniaal scharnierend is gemaakt om hem gemakkelijker op te kunnen bergen. Het National Maritime Museum in Greenwich bezit een instrument van Danfrie dat bijna gelijk is aan de afbeelding in zijn publicatie.' De foto van afb. 3 toont een fraai instrument uit de werkplaats van de Fransman Richer (opgericht ca. 1780). Deze grafometer heeft een ingebouwd kompas, twee buisniveaus, Bijgaande afb. 2 is afkomstig uit deze publi catie. Op deze illustratie is ook nog een teken hulpmiddel te zien, een z.g. rapporteur. Gepensioneerde tekenaars van het kadaster zullen zich zeker nog wel zo'n instrument Afb. 3. Grafometer of halve cirkel van Richer, begin 19e eeuw Henri Pouls 1 Hélène Demoriane, L'art de reconnaïtre les instruments scientifiques du temps passé, (Paris) 1974, p. 61 en 62 11.5

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 35