Afb. 9. Tekening van het instrument van Dou. Uit: Tractaet vant maken ende Gebruycken..., 1612 "Hollants" kompas bevestigd aan de grond- plaat, en daaromheen draait een vizierliniaal. Bij C is een ring aangebracht, zodat het instru ment verticaal gehouden kan worden. Op genoemde tekening is de diameter van de cirkel 30,3 cm, de breedte van de kruisarmen 29 mm en het kompas heeft een doorsnede van 54 mm. Door de grote cirkelomtrek is het nu mogelijk een randverdeling van een vijfde of een zesde graad aan te brengen. Tot nog toe was een hele of halve graad het hoogst haalbare! Langs de omtrek zijn van buiten naar binnen diverse verdelingen aangebracht. Het is verleidelijk daar verder op in te gaan, maar hiervoor wordt toch naar de eerder genoemde literatuur verwezen. In feite heeft Dou de bruikbare onderdelen van diverse instrumenten verenigd tot één instru ment, terwijl de astronomische elementen vervallen zijn. Hij heeft daarmee een echt landmeetkundig instrument ontworpen waarmee alle destijds voorkomende metingen verricht konden worden. Het was, om een moderne term te gebruiken, het 'Total Station' van de 17e eeuw! Het is dan ook begrijpelijk dat dit type bijna twee eeuwen lang het meest gebruikte instrument van de Nederlandse landmeters is geworden. Maar ook buitenlan ders die in Leiden of Franeker vestingbouw of landmeten studeerden maakten kennis met dit typisch Hollandse instrument en namen het mee naar hun vaderland. Een voorbeeld is de Zweedse admiraal en veldmaarschalk Carl Gustaf Wrangel (1613-1676), die in Leiden heeft gestudeerd en bij zijn terugkeer diverse Hollandse instrumenten heeft meegenomen, waaronder een paar Hollandse cirkels. Afb. 10 toont een instrument dat in Stockholm terecht gekomen is.8 Dit instrument is gesigneerd en gedateerd: I: David Fe:, 1640. Nadien heeft men nog wat verbeteringen aan gebracht. Zo is men later in de 17e eeuw noniën gaan gebruiken voor de randaflezing en in de 18e eeuw werd soms een afneembare richtkijker op de alhidade geplaatst. Gezien de matige kwaliteit van die kijkers was dit geen echte verbetering. Ook zijn af en toe buisniveaus aan de bodemplaat bevestigd. Dou heeft zijn instrument geen naam gegeven en zo is men destijds de oude namen astrola bium, platkloot, volle cirkel en kompas blijven gebruiken, waarmee in feite elk type van hoekmeetinstrument bedoeld kan worden. Pas later is men zich gaan realiseren dat dit instru ment van Dou duidelijk verschilde van andere bij ons en in het buitenland in gebruik zijnde meetinstrumenten. Vermoedelijk is de Frans man A. Laussedat de eerste geweest die de naam "cercle hollandais heeft gebruikt.9 Afb. 10. Hollandse cirkel van Jan David, gedateerd 1640 8 Dit instrument is eigendom van de Zweedse Koninklijke Academie van Wetenschappen 9 A. Laussedat, Recherches sur les instruments, les méthodes et Ie dessin topographiques, Paris 1898 118

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 40