Later volgden de benamingen Hollandischer Kreis, Holland circle of Dutch circle en Hollandse cirkel, maar altijd betrof dit het specifieke instrument dat door Dou was bedacht. Onjuist naamgebruik Aanleiding voor dit artikel was het onjuiste gebruik van de benaming Hollandse cirkel. Iets dergelijks is vroeger ook al gebeurd. In de vorige eeuw is er een periode geweest waarin schrijvers het woord winkelkruis zo'n mooi oud-Nederlands woord vonden en het werd toen herhaaldelijk ten onrechte gebruikt voor een landmeetkundig hoekmeetinstrument, terwijl het, zoals hiervoor al beschreven is, in feite een eenvoudig veldinstrument was voor het oprichten of neerlaten van loodlijnen. Die tijd lijkt nu gelukkig voorbij, maar in plaats daarvan zien we nu het verkeerde gebruik van de naam Hollandse cirkel, ook in 'ons' tijdschrift, zie bijvoorbeeld blz. 7 van het aller eerste nummer van mei 1999! Het daar afgebeelde instrument is een eenvoudige voorloper van de kadastertheodoliet10 en in elk geval geen Hollandse cirkel. Alle kenmerkende eigenschappen van de Hollandse cirkel ontbreken hier! Helaas staat dit voorbeeld niet op zich zelf; ook in andere nummers van de De Hollandse Cirkel zijn wel eens onjuistheden geconstateerd! Maar er is meer, ook niet-geodeten gebruiken de naam Hollandse cirkel verkeerd... In de in 2005 bij de Duitse uitgever Taschen verschenen schitterende uitgave van een verza meling kaarten uit de Atlas Maior van Blaeu11 staat op p. 302 en 303 een kaart van Frankrijk ("Gallia, vulgo La France"). Rechtsonder is een schaalaanduiding te zien met daarboven een man met in zijn rechterhand een soort mislukte koningskroon op een stok (afb. 11), en wat schrijft auteur Peter van der Krogt, de bekende cartograaf, hierover op p. 305? "Op de schaalcartouche staat een landmeter met in zijn hand een zogenaamde Hollandse cirkel: een instrument waarmede hoeken gemeten konden worden en dat gebeurt dan in drie Afb. 11. J. Blaeu, Atlas Maior. Schaalcartouche op een kaart van Frankrijk talen! Links van de schalen is wel redelijk herkenbaar een zeeastrolabium getekend. Maar daar wordt niet naar verwezen! Naschrift van redactie Onze welgemeende excuses voor de ge stichte verwarring. Nee, het museum Markiezenhof valt niets te verwijten. Bij het instrument was vermeld dat het een halve cirkel heette en een variant moest zijn op de door Gemma Frisius ontwikkelde theodoliet of volcirkel. En omdat het instrument in kwestie maar de helft van een volcirkel bleek te zijn vertaalde de verslaggever dat als halve Hollandse cirkel. Geheel ten onrechte, blijkt nu uit het verhaal van Pouls, want een echte (omstreeks 1610 door J.P. Dou ontwikkelde) Hollandse cirkel bestaat per definitie uit een hele cirkel en alles wat maar de helft daarvan als basis heeft mag dus geen Hollandse cirkel heten maar gewoon: een halve cirkel (of misschien een Hollandse halve cirkel?). Een beetje troost mag zijn dat wij niet de enigen zijn die deze vergissing maken. En de foute uitleg in nummer 2 heeft ook een voordeel: er is nu voor eens en altijd door Henri Pouls duidelijkheid geschapen. Liguiuco MuuATia tLalltcn communie I **.r - - - - - - - -jr - y iP jUiWarm. en nam ca comttmnta. 10 Een kadastertheodoliet is een hoekmeetinstrument waarmee wel horizontale hoeken gemeten kunnen worden, maar geen verticale, want die zijn bij kadastrale metingen niet nodig. 11 Joan Blaeu, 'De grootste en schoonste atlas die ooit verschenen is', Köln, 2005. Drietalige uitgave: Engels, Nederlands en Frans tl')

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 41