Reacties Varia: Kaartboek van Was en Meetboek van Blom Russisch geodetisch instrument, n.a.v. 2008-2, p. 72 Het door Holsbrink ingebrachte Russisch instrument is een optisch kwadrant, ook wel inclinometer genaamd. De firma Schut was de leverancier van het instrument. Bij de bouw van de stormvloedkering Ooster- schelde gebruikte men optische inclinometers om de elektronische hellingmeters te kalibreren. Met de mechanische inclinometer werd de stand t.o.v. de wereld (horizon) ge meten en gelijktijdig werd de elektronische hellingmeter ingelezen. Verschil tussen beide was de offset welke men als AO-factor in de computer invoerde. Vooral voor het meten van de stand van de baggerladders was er behoefte aan een optische inclinometer met een groot hoekbereik. Ik weet nog dat men daarvoor een sextant had 'verbouwd' en voorzien van een buisniveau. Later heeft men het bedoelde instrument hiervoor aangeschaft. Het is een heel handig apparaatje en heel bruikbaar. Te Middelburg is te koop van F. Was: "Kaarteboek der Stad en Jurisdictie van St. Maartensdijk. Bevattende de Ploegensveldsche grootte der Zaai- en Maaijensveldsche grootte der weilanden in gem. Jurisdictie en zulks in de Blooische maat." Het gaat om een manuscript "in het net gebragt door J. Visser van 1807. De op www.deboekenbeurs.com afgebeelde titelpagina krijgt de omschrijving: "The title- page is beautifully decorated by a sepia, repre senting two putti carrying a map and surveyer- tools." Francois Was Jzn uit Heinkenszand werd in 1805 geadmitteerd als landmeter. Hij was in 1799 en 1800 leerling van Cornelis Blom uit St. Maartensdijk, zeifin 1758 ge admitteerd12. In het Zeeuws Archief bevindt Op de werkvloer spraken we over 'de rus'. Na de Oosterscheldewerken is het instrument meeverhuisd naar de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, afdeling Mariene Geodesie. Ik heb 'de rus' daar nog veel gebruikt om hellingmeters te calibreren op meetschepen, bij het afzinken van tunnels, etc. Later gebruikte ik daar elektronische hellingmeters voor, maar 'de rus' ging altijd als back-up mee. Ad Pieters Bewaring bij Geomij, n.a.v. 2008-2,p. 75 Het links op de foto afgebeelde apparaat is geen vergroter, maar een verkleiner van Officine Gallileo-Santoni, ten behoeve van de Stereosimplex II die in 1950 of begin 1951 door de TH aangeschaft werd. Vermoedelijk is dat het afgebeelde instrument. Henk Zorn zich een memorieboekje van meester Blom met ontvangsten van leerlingen; zowel zoon Jan Blom als Francois Was staan wel in de lijst van elf leerlingen, maar zonder bedrag13. Op beurzen was het kaartboek al te bewon deren inclusief separaat bijbehorend werk: - kaart van St. Maartensdijk van 1828; - "Nieuw Meetboek anno 1787-1792 van Jan Blom te St. Maartensdijk." Dit manuscript van 18 pagina's "contains interesting notes and drawings about surveying in St. Maartensdijk". Schoolmeesterszoon Jan Blom uit St. Maartensdijk werd 23 maart 1790 in Holland geadmitteerd als landmeter14. Adri den Boer 12 E. Muller en K. Zandvliet, Admissies als landmeter in Nederland voor 1811Alphen aan den Rijn 1987, p. 220 en 225 43 H.C. Pouls, De landmeter van de Romeinse tot de Franse tijd, Alphen aan den Rijn 1997, p. 166/167 (met afbeelding uit het memorieboekje) 34 E. Muller en K. Zandvliet, op. cit.p. 183 120

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 42