Varia: uit oude kranten Op 3 juni 2008 herhaalde de Leeuwarder Courant een mededeling van 50 jaar geleden. Het bericht uit 1958 gaat waarschijnlijk over de eerste grote fotovlucht ten behoeve van de fotogrammetrische hermeting van het meren- water-natuurgebied van Grouw-Eernewoude dat nog voorafging aan de fotogrammetrische opnames voor de grote ruilverkavelingen Garijp-Wartena en het Koningsdiep van het begin van de zestiger jaren van de vorige eeuw. Henk Holsbrink krantenviewers op internet geeft bijvoorbeeld met landmeetkundige zoektermen boeiend nieuws. Een deel daarvan kwam nooit in vak bladen terecht. Bijvoorbeeld het Journal du Département des Bouches du Rhin van 25 september 1810 bevat al bijgaande advertentie. Zie: www.kranten.streek- archiefbommelerwaard.nl Deze Nicolaas Obbens uit Tilburg werd 26 januari 1804 door het Departementaal Gerechtshof te Breda toegelaten als landmeter. Op 13 maart 1807 werd hij als landmeter aangesteld bij de verponding15. KLM fotografeerde Eernewoude 50 JAAR GELEDEN Geïnteresseerden in oude krantenfragmenten behoeven niet langer te wachten tot redacties bij ronde jaartallen aardige selecties maken. Het snel toenemend aantal digitale (oude) Als tweede voorbeeld dient dit fragment uit een verslag van de gemeenteraad van Eemnes inzake een ruilverkaveling: "De voorzitter deelt mede dat de totale waarde van den polder is geschat op f3.800.000,-. De landmetingen vanuit de lucht hebben aan getoond dat er nogal wat fouten in het kadaster waren. De polder bleek 15 H.A. groter te zijn. Een stem: Geef mij die maar!De ruil verkaveling Eemnesserpolder was de eerste waarbij het Kadaster fotogrammetrie toepaste (fotoschaal 1:5.000, kaartschaal 1:1.000, uitwerking met Stereoplanigraph). Het fragment is uit de regionale krant De Bel van 23 juni 1939, nu ook op: www. archiefeemland. courant, nu. Uit de regionale krant Het Kanton Weert van 27 oktober 1906 wordt hierbij een redactioneel OPENBAAR ONDERWIJS in de TREKEN-, MEET-, BOÜfF- en REKENKUNDE. De Toorf. wetcnfehappen worden volgens de nieuwe en verluierde Methode, zoo in Practice als Theorie, grondig onderwezen door N. OBBENS, gezworen Landmeter te TilburgDepartement der Bouthes du Rhin, daar toe gcqualificcerd en geadopteerd. Over het biizondcr nut der meergemelde Wétcnfchnppen voor die zich tot Meet- en Bouwkunde of Koophandel trachten bekwaam te makenbehoeft men niet uit te wijden. wegens het Plan van imrigting, de matig gefielde Kost- en Schoolgelden zijn de vcreischtc infbrottien te. bekomen bij voorn. N. Obbens. De brieven frgnee- Imprimd d BOIS-LE-BUC, chtz J. P. HOPPERSImfrimtur-Hbrnirt. Uit de Leeuwarder Courant van dinsdag 3 juni 1958: Een vliegtuig van de KLM heeft zondag de luchtfoto 's ge maakt van het gebied in de omgeving van Eernewoude, dat de Landmeetkundige Dienst van het Kadaster te Leeu warden had gemarkeerd ten behoeve van de luchtkarte- ring. Hoewel het nog niet zeker is, of de opnamen zijn ge slaagd, worden de markeringsschijven en de aanvliegkrui- sen inmiddels verwijderd. Indien het zou blijken, dat de luchtkarteringsopnamen zouden zijn mislukt, zou men al les opnieuw moeten plaatsen. Voorlopig laten staan van de merktekens is echter niet mogelijk omdat onder meer de groei van riet en andere gewassen de markeringspun ten onzichtbaar of onduidelijker zou maken. O 15 E. Muller en K. Zandvliet, Admissies als landmeter in Nederland voor 1811Alphen aan den Rijn, 1987, p. 132 en 242

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 43