Voor u gelezen Leendert van der Ent, 150 jaar goed in zicht. 1858-2008 Optronica kennis-en servicecen trum, 120pagina's, ISBN978-90-9022606-4, niet in de handel "Wat opvalt is dat de visie en gedrevenheid van professor Kaiser al die tijd in de organisatie is blijven voortbestaan." Die zin uit het voor woord van 'algeheel manager' Jan de Winter is voorin het boek ook paginagroot op een blauwe ondergrond afgedrukt. Historicus en wetenschapsjournalist drs Leendert van der Ent zei bij de aanbieding dat de samenstelling van dit jubileumboek een feest voor hem was en dat is te zien ook. Het werk heeft prachtige foto's, een royaal formaat, is gebonden en heeft een stofomslag. Uit de inhoud blijkt dat er vóór 1858 toch ook een 'Beheerder en Bewaarder van 's Rijks Zee-instrumenten' was, de Amsterdamse lector in de wis- en zeevaart kunde Jacob Swart. Die slaagde er niet in met de hem ter beschikking staande geringe middelen een omslag in onderzoek, beheer en onderhoud door te voeren, en hij kreeg, toen Kaiser werd benoemd, eervol ontslag. Boeiend staan allerlei ontwikkelingen beschreven, bijvoorbeeld die over vroege optische afstand meters. Er waren drie typen: de coïncidentie-, invert- en stereoscopische afstandmeter. Hoe verder de 'ogen' van de stereoscopische afstandmeter uit elkaar stonden, hoe groter de basis, en des te preciezer de afstandschatting. In de praktijk benutte de Marine afstandmeters met een basis van 2,74 meter en zelfs van zes meter! Illustratief is een opsomming van taken en afdelingen uit de jaren dertig. Een fragment (zonder verwijzing naar de Dienst der Hydrografie): "Het beheer van de z.g. kaarten- kamer, dit wil zeggen de zorg voor zeekaarten, navigatorische boekwerken, meteorologische en oceanografische bescheiden, enz." Voor landmeters is er herkenning en verwondering. Paginagroot is bijvoorbeeld een oude foto van vaklui met een instrument op een driepoot op een toch deinend schip. "Meetploeg aan boord voor het bepalen van de midscheepslijn", aldus het bijschrift. Conventionele optiek werd aangevuld met helderheidsversterking, thermisch infrarood en lasertechnieken. De binnen de optica af gestudeerde natuurkundige generaal-majoor ir. Lex Besselink gaf achterin het boek zijn visie op het complex aan samenhangende ont wikkelingen. Het boek geeft een goed beeld van wat het optiekbedrijf voor Defensie betekende en welke belangrijke rol er in de toekomst nog voor Optronica is weggelegd. Het bedrijf lijkt steeds goed voor de historie te hebben gezorgd. Bij het eeuwfeest in 1958 verscheen al een boek, gevolgd door een geschiedenis in 1979 en bijvoorbeeld in 2002 nog: J.M. de Wit en J.M. Mohrmann, Inventaris van de collectie Marine Electronisch en Optisch Bedrijf (MEOB) 1858-2000. Adri den Boer 1858-2008 Optronica kennis- en servicecentrum

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 45