Nederlands-Indië, de Commissie tot ver betering der Oost-Indische zeekaarten benoemd. De secretaris van deze commissie - een hydrograaf - was tevens adjudant van de Commandant Zeemacht Nederlands-Indië. De Commandant Zeemacht Nederlands-Indië werd op zijn beurt weer geïnstrueerd door de Admiraliteit, die op voorspraak van de Lengtegraadcommissie, middels Zeeorders, de te hanteren instrumenten met de erbij behorende meet- en rekenmethodiek aangaf. Alle in deze omvangrijke organisatie gedane metingen werden centraal gecoördineerd en verwerkt in door de overheid geredigeerde hydrografische kaarten en in zeemansgidsen. Alle voor de scheepvaart van urgent belang SIGNS Afb. 2. Internationaal gebruikte symbolen om de nauwkeurigheid van een geografische positie nader te specificeren zijnde navigatorische bijzonderheden en de geplaatste vuren, boeien en bakens werden direct per Bericht aan Zeevarenden - onder tekend door de Minister van Marine - nationaal en internationaal bekend gesteld. Voor de continue bewaking van dit alles vielen, binnen de landsgrenzen van het Koninkrijk der Nederlanden, alle activiteiten van vuurtorens, lichten, boeien, bakens en het Loodswezen in de organisatie en het budget van de Koninklijke Marine. Namens de Nederlandse regering hadden de leden van de Lengtegraadcommissie recht streeks contact met hun buitenlandse tegen voeters. De door de Franse en Britse hydro grafische dienst meest geciteerde Nederlandse hydrografen waren G.A. Tindal (1805-1880) en P. Melvill van Cambee (1816-1856). Tindal was in de periode 1838-1850 lid van de Lengtegraadcommissie en Melvill was secretaris van de Commissie tot verbetering der Indische zeekaarten en redacteur van Le Moniteur des Indes-Oriëntales et Occidentales5 (afb. 7). Tindal werd in 1842 door de Britse regering onderscheiden met een gouden chronometer en Melvill kreeg in 1849 van de Franse regering het Legion d'Honneur. Beiden werden beloond voor hun kwalitatief hoogstaand werk. De via de regeringskanalen aan de Britse en Franse hydrografische diensten aangeboden Nederlandse hydro grafische kaarten en zeemansgidsen werden, waar nodig, vertaald en opnieuw uitgegeven door de British Admiralty of door het Dépot Generale de la Marine. Naast de tekst in de cartouche werden de door de Nederland gepubliceerde geografische namen gehand haafd. In Nederlands-Indië werden regelmatig door hydrografen geografische namen uit de lokaal gebezigde taal overgenomen. Laatst bedoelde namen werden eerst zodanig aan gepast dat ze met een Nederlandse tong uit gesproken konden worden en daarna bij de Koninklijke Militaire Academie te Breda LATITUDES, LONGITUDES, AND HEIGHTS 0 Meridian altitude, or circummeridian observation of sun. stare. Observation on tbe parallel. 1 M meridian. A Triangulation. Equal or double altitude of sun. V stare. V Altitude and azimuth of sun and stars. Jt Azimuthal bearing. K Meridian distance by chronometers. Eclipses or occultations. Moon-culminating stare. Lunar observations, f Barometer. J Sympiesometer. Altitude and base. 9 Dip. Determination on Bhore. The Capital Letters are used to denote the name of the observer, where other authority than our own has been adopted for positions. D.R., where there has been no observation but the ship's reckoning. 5 Le Moniteur was in de periode 1846-1849 het belangrijkste platform waarin alle wetenschappelijke onderzoeken, uitgevoerd in Oost- en West-lndië, besproken en toegelicht werden. Melvill van Carnbee zelf schrijft hierin uitvoerig over zijn berekeningen van triangulatiepunten. Dit laatste, onder de titel "Cosmographie" vormde de basis van zijn Algemeene atlas van Nederlands- Indië. (Zie hierover ook noot 12.) P.F.B. Siebold (1796-1866), een zeer bekend geworden Landmachtarts en Japanoloog, was mederedacteur. Als beiden weer naar het buitenland verdwijnen stopt dit internationaal belangrijke vaktijdschrift. 8-t

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 6