Britten Fransen Nederlanders Vooruit berekende posities van de sterren in een (jaarlijkse) almanak Nautical Almanac and astronomical ephemeris 1766» Royal Astronomical Society 1820» Connaissance des Temps ou des nouvements a 1'usage des astronomes et navigateurs 1679» Almanak ten dienste der zeelieden. Geredigeerd door de Lengtegraad commissie 1787» Wiskundige tafels voor astronomische plaatsbepaling en triangulatie A complete set of Nautical tables. J.W. Norie 1803» Recueil de tables utiles a la navigation J.W. Norie franse edities 1815» Zeemans-tafelen. Geredigeerd door de Lengtegraad commissie Marine tijdschrift met prim triangulatie punten Nautical Magazine 1832» Melanges Flydro- graphiques. Annales maritimes et Coloniales Verhandelingen en Berigten G.A. Tindal en Jacob Swart. Lengtegraad commissie Voor de zeevaart urgente waar schuwingen Notices to Mariners Avis aux navigateurs Berichten aan Zeevarenden Min van Marine Uitgave van hydr. kaarten, getijden tafels, lichtenlijsten en tijdseinen BA pubs. Sailing Directions Instructions Nautiques Zeemansgidsen. Uitkomsten van wetenschap en ervaring. Tabel 2. Overheidspublicaties, de samenhang triangulatie en zeevaartkunde S. 1838 H.D.A. Smits (1818-1853). Naast het construeren van zeekaarten (vanaf 1838) schreef de marineofificier/hydrograaf Smits ook de Zeemansgids beoosten Java, eerste editie 1847. NL ed. de Nederlandse editie van Horsburgh's Zeemansgids, naar, in en uit Oost- Indië. Vertaald door G. Kuijper, Luitenant ingenieur bij de Koninklijke Militaire Academie (voor zee- en landofficieren) en voorzien van Nederlandse aanvullende metingen door de hydrograaf G.A.Tindal. M. 1844 P. Melvill van Cambee, zijn eerste editie Zeemansgids voor de vaarwaters rondom het eiland Java. Uitgegeven namens de Minister van Marine. In de 19e eeuw was de Minster van Marine een vakminister, een ex-zeeofficier, die vertrouwd was met hydrografische werkzaam heden. De Nederlandse Zeemansgidsen werden door de Britse en Franse Flydrografische diensten vertaald en opnieuw uitgegeven. Toelichting op tabel 2: Kolom 1Prim triangulatiepunten primaire triangulatie- ofwel basispunten. De Lengte graad-commissies coördineerden alle hydro- en geografische basispunten. Twee belangrijke vakbladen hiervoor waren: Bulletin de la Société de Géographie (vanaf 1822) en Journal of the Royal Geographical Society (vanaf 1830). Kolom 2: BA British Admiralty, pubs publications. Deze Britse tafels worden nog steeds, meer dan anderhalve eeuw na de dood van J.W. Norie (1772-1843), onder zijn naam uitgegeven als Norie 's Nautical tables. Kolom 4: Zeemans-tafelen, hiervan verschenen in de periode 1787-1859 zestien edities, en wel door J.H. van Swinden 5 edities, door Jacob Florijn 2 edities en door Jacob Swart 9 edities. Uitkomsten van wetenschap en ervaring. Deze serie werd uitgegeven als KNMI-publicaties, geredigeerd door (ex-)hydrografen. 87

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 9