2 oktober 1816 behoord tot de eerste lichting nieuw aangestelde landmeters voor de doorstart van de kadastrering van het land, een onderneming die in 1813 met het vertrek van de Fransen stagneerde. Het echtpaar Machen-Tukker zou, wonende in Schipluiden, in de periode 1824-1841 negen kinderen krijgen, vijf zoons en vier dochters.7 Hun tweede zoon, de Warmondse arts dr. Cornelis Hendrick Machen (1830-1901) besteedde ook aandacht aan de geschiedenis van de familie, een belangstelling die hij overdroeg aan zijn zoon, de amateur-genealoog en -historicus William Charlemagne Henri Machen (1860-1935). Laatstgenoemde werd de enige Machen die, voor zover na te gaan, tot nu toe in Nederland werd 'gebiografeerd'.8 Deze 'stamreeks' is afkomstig van ing. Marius Schelte Bakker (geb. 1957), die de van zijn overgrootvader William Ch. H. Machen afkom stige gegevens met eigen aanvullingen daarop aan 'het web' toevertrouwde.9 Van die door ing. Bakker aldus gepubliceerde genealogische gegevens zal in het hiernavolgende dankbaar gebruik worden gemaakt; in het bijzonder ook van het door hem daarbij opgenomen 'levens verhaal', dat de bejaarde oud-landmeter Charlemage Edouard Christophe (Karei Eduard) ten behoeve van zijn kinderen in 1871 op schrift stelde. Met de hierbij verstrekte persoonlijke informatie krijgt Charlemagne in het onderstaande een centrale plaats. Na een schets van hun gezamenlijke vóórge schiedenis, zullen de landmeters Machen in achtereenvolgende paragrafen individueel aandacht krijgen, met zijn 'levensverhaal' Charlemagne de meeste. Besse - Macaine - Machen 10 Charlemagne Eduard Christoph - bij ing. Bakker komt hij voor als Charlemagne Afb. l.Théodore Constant Besse, alias Jean Baptiste Machen, 1763-1828. Kunstcollectie gemeente Heusden (van: www.stamboom- onderzoek. com/marius) Christoph Eduard - was niet de eerste zoon die Marie Marguérite Macaine in Frankrijk ter wereld bracht. Eerder in 1791, respectievelijk 1792, kreeg zij Louis Constant - over wie zo dadelijk meer - en Charlemagne Eduard, die jong gestorven is. Charlemagne E.C. werd - anders dan op 17 april 1823 in de Woudrichemse Burgerlijke Stand werd genoteerd - niet ver van het Noord-Franse Hauteville geboren onder een boom, een eik, waar Marie Marguérite in april 1794 op de vlucht voor de radicale Franse revolutionairen, voor de gelegenheid beschutting had gezocht. Zij was beter gewend. Op 6 september 1764 te Audigny (Aisne, Picardië) als dochter van een www.genlias.nl A.G. van der Steur in Biografisch Woordenboek van Nederland, dl. I, 's-Gravenhage 1979, p. 364 9 www.stamboomonderzoek.com/marius, verder kortweg geciteerd met: Bakker 10 Voor een inkijk in de bewogen geschiedenis van de familie Machen vormde ing. Bakkers webstek (noot 9) een onmisbare bron. Naar deze veelvuldig en met succes geraadpleegde voor de hand liggende bron wordt hier en in volgende paragrafen slechts incidenteel verwezen.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 10