Afb. 3. De Kerkstraat te Woudrichem in 1910. Het brede hids op nummer 27, rechts bij de boom, was eertijds het ouderlijk huis van de Machens (van: www.everyoneweb.com/ woudrichem) onroerende nalatenschap omvatte landerijen onder Woudrichem, Rijswijk (Noord-Brabant) en Uitwijk.12 Mevrouw Machen-Macaine was 75 toen zij te Woudrichem, thuis aan de Kerkstraat, op 8 januari 1841 overleed.13 Zij werd, waarschijnlijk als eerste, op de geplande rooms-katholieke begraafplaats aan de Vissersdijk begraven. Daar staat anno 2008 nog een steen die, zij het met foutieve vermelding van 1840' als haar sterfjaar, aan haar herinnert; kennelijk mede als dank voor haar inzet in 1835 en volgende jaren voor de totstandkoming van de parochie Joannes Nepumusenus te Woudrichem.14 Naast Charlemagne/Karel en Aglaé lieten Jean Baptiste Machen en zijn vrouw nog vier kinderen na: Lodewijk Constant (geb. 1791), Ferdinand (geb. 1796), August (geb. 1803/4) en Henri (geb. 1807). Lodewijk Constant, Ferdi nand en August waren, evenals Charlemagne/ Karei, landmeter van het Kadaster geworden. Over de geboorteplaatsen van de kinderen - we zagen het al bij Charlemagne/Karel Eduard en we zullen het nog bij anderen ervaren - bestaat onduidelijkheid. Om in het Nederland van na 1813 hun Franse afkomst te verhullen zullen de Machens hun 'roots' liever in Pruisen dan in Frankrijk hebben gezien. Aanvullend, mogelijk grensoverschrijdend, (archiefonderzoek zou de waarheid boven tafel moeten brengen. Charlemagne Eduard Christoph Machen (1794- 1881), liever 'ingenieur-géomètre' dan douanier Zoals vermeld, kwam Charlemagne Eduard Christoph Machen op 25 april 1794 onder bijzondere omstandigheden en op een niet- alledaagse plek ter wereld. Zijn vroegste jeugd bracht hij door in Noord-Frankrijk, deels bij zijn grootmoeder van moeders kant in Audigny. Het zal 1804 zijn geweest toen zijn moeder haar spullen in een vierspan laadde en met haar drie in Frankrijk verblijvende kinderen (Charlemagne, Aglaé en August) via Cambrai, Maubeuge, Mons (Bergen), Brussel, Luik, Maastricht en Venlo afreisde naar Brünen, waar haar man voor zich en de beide andere kinderen (Louis Constant en Ferdinand) onderdak had gevonden. Daar, en vanuit de latere woonlocaties in Duitsland, vermaakten Charlemagne en Constant (diens roepnaam) zich samen met de jacht, een bezigheid waarmee Charlemagne zich bij zijn ooms in Frankrijk vertrouwd had gemaakt. In 1807 - het zal zijn geweest nadat in Lackhausen op 23 mei zijn broertje Henri was geboren - vergezelde de inmiddels 13-jarige Charle magne zijn vader op diens verkennende reis door het Koninkrijk Holland: via Arnhem, Utrecht, Leiden, Den Haag, Scheveningen en Rotterdam naar Gorkum, vandaar via Zaltbommel te voet naar Nijmegen en tenslotte terug naar Lackhausen. In twee weken uit en thuis als voorbereiding op de repatriëring nog datzelfde jaar of het jaar daarop. Wonende op Reigersbosch zou Charlemagne (hier verder doorgaans: Karei) al spoedig kennismaken met de al genoemde, enkele jaren oudere, in Woudrichem wonende Rudolphus (Roelof) Johannes Heijligers, zoon van Jan 12 Brabants Historisch Informatie Centrum te 's-Hertogenbosch (BHIC), arch. Memories van Successie (MvS) Heusden, inv. nr. 11, aangifte nr. 87 (15, 18 resp. 20 september 1828) 13 BS Woudrichem, akte 1841 nr. 1 (9 januari): zie ook noot 15 14 Hierover bij: Tom van der Aalst, Gemma van der Zwaan-Viester en Gerrit Jan van der Zwaan, 750 jaar parochie Woudrichem (1836-1986), Amstelveen 1986 134

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 12