hij kreeg jaarlijks f. 306,-, zijnde f. 10,- per dienstjaar. In Schipluiden legde hij zich daarna toe op beleggingen in onroerend goed en speculatie, onder meer in granen. De oud landmeter overleed in zijn woonplaats op 18 mei 1881 en werd aldus nog 87 jaar. Hij werd op het r.k. kerkhof onder Hodenpijl begraven.21 Zijn vrouw Catharina was hem in 1860 al voorgegaan. Lodewijk Constant Machen (1791-1851), landmeten en landleven Zoals opgemerkt was Louis/Lodewijk Constant de eerstgeborene uit het in 1789 gesloten huwelijk van Théodore Constant Besse en Marie Marguérite Macaine. Hij werd op 19 februari 1791 geboren in le Cateau-Cambrésis (bij Cambrai) in Frankrijk. Omstreeks 1800 nam zijn vader hem en zijn jongere broertje Ferdinand mee naar Pruisen, waar hij zich, bevreesd voor het revolutionaire Franse regiem in Picardië, vestigde in de omgeving van Wesel. In gezelschap van Ferdinand en zijn later met hun moeder overgekomen broertjes Karel/Charlemagne en August en zusje Aglaé, groeide Lodewijk Constant daar op. Vooral met de drie jaar jongere Karei kon hij het goed vinden bij hun gezamenlijke, ook door hun vader fanatiek beoefende, jacht. Omstreeks 1808 met zijn ouders en jongere broers - in 1807 was Henri daar nog bijge komen - en zus meegekomen naar Nederland, vond Lodewijk Constant - in huiselijke kring kortweg Constant genoemd - rond hun woonhuis Reigersbosch bij Rijswijk in Noord- Brabant ruimschoots gelegenheid zijn avontuurlijke jachtvermaak voort te zetten. In 1810 begon hij als surnumerair bij de douane in Amsterdam, waar hij per september 1811 een betaalde aanstelling kreeg. Op aanraden van de waterstaatsingenieur P. van Diggelen ging Constant, om zich te bekwamen in de landmeetkunde, in het voorjaar van 1816 in de leer bij de ervaren kadasterlandmeter Willem Kuijk Jzn. te Werkendam, samen met Karei. Al in oktober van datzelfde jaar voor de dienst in Afb. 6. Louis (Lodewijk) Constant Machen was verantwoordelijk voor het bedrijf van de 'Lipkens-telegraaf' op het Binnenhof in Den Haag (van: nl.wikipedia.org/wiki/lipkens) Gelderland in de 2e klasse aangesteld22, behoorde Constant tot de eerste lichting nieuw aangestelde landmeters voor de doorstart van de kadastrering van Nederland; Karei werd dadelijk landmeter le klasse. De voltooiing van de kadastrale opname van het land in 1828 markeerde ook voor Lodewijk Constant het begin van een periode van ledigheid, slechts afgewisseld met incidentele werkopdrachten. Het was de onbestemde tijd van de omschake ling van de activiteiten van opname tot bijhou ding van de kadastrale situatie. Hieraan kwam zomer 1831 een einde, toen de hoofdingenieur A. Lipkens (oud-ingenieur-verificateur van het ÜL> V» 21 Bakker 22 Idem. Deze benoeming wordt door Teeling niet vermeld. 138

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 16