Henri, stond hij in Woudrichem 'slechts' bekend als "particulier". Als zodanig moet hij in Woudrichem en Rijswijk goed hebben geboerd. Die indruk geeft althans de inventaris van zijn nalaten schap, zoals zijn zuster Aglaé - sedert 1862 weduwe35 - die opmaakte.36 In zijn hologra fisch testament van 1 april 1870, notarieel verleden op 14 augustus 1871, had Ferdinand haar als universeel erfgenaam aangewezen. Ferdinands nog levende broers Karei en Henri moesten zich tevreden stellen met een legaat, evenals de kinderen van de al in 1854 overleden August. Ferdinand bedacht de rooms-katholieke kerk te Woudrichem met f. 1.000,-. "Eenige mathematische werktuigen" die Aglaé op de inventaris zette, zouden f. 75,- moeten opbrengen; blijkbaar had de gewezen landmeter zijn gereedschap niet helemaal van de hand gedaan. Lang had Ferdinand, samen met zijn broer Henri en diens gezin, nog in het ouderlijk huis aan de Kerkstraat gewoond, maar na Henri's vertrek naar Gorinchem in 1843 trok hij in bij zijn zus Aglaé en zwager Roelof Heijligers. Bij hen, aan de Hoogstraat achter de r.k. kerk aan de Vissersdijk, had hij tot zijn vertrek naar Rijswijk in 1858 als "gepensioneerd landmeter" zijn domicilie gehad. Vermoedelijk heeft de sedert 1862 alleen wonende Aglaé haar broer in de laatste fase van zijn leven weer in huis genomen. Zelf overleed vrouwe Aglaé Josephine Marie Marguérite Machen op 8 april 1887. Het echtpaar Heijligers-Machen heeft in Woudrichem zijn sporen nagelaten. De dubbele bruiloft van de Machen-kinderen Aglaé en Charlemagne/Karel op 17 april 1823 zal niet ongemerkt voorbij zijn gegaan; niet alleen vanwege de maatschappelijke stand van de Machens, maar - wat Aglaé aangaat - vooral vanwege haar partnerkeuze. Zij was van huis uit overtuigd rooms-katholiek en Roelof Johannes Heijligers evenzeer protestant. Het verhaal gaat dat zijn overstap naar het rooms-katholicisme niet los gezien mocht worden van Aglaé's gevorderde zwangerschap in april 1823.37 Die overstap - aanvankelijk al dan niet overtuigd - had de stichting van de rooms-katholieke parochie en kerk in Woudrichem ten gevolge.38 Kerkten de Machens bij gebrek aan een eigen godshuis in Dussen - vader Machen was daar in 1828 nog begraven - in de jaren 1836-'38 kwam daar verandering in. Toen verrees, in belangrijke mate dankzij de familie Heijligers- Machen, aan de Vissersdijk in Woudrichem een rooms-katholieke Waterstaatskerk. Met zijn postume schenking van f. 1.000,- zal Ferdinand F. J. Machen zich in 1870 vast van een plekje op het besloten begraafplaatsje bij de kerk hebben verzekerd; bij zijn moeder, de weduwe Machen-Macaine, die - het is al vermeld - daar in 1841 als eerste zou zijn begraven. Zijn zwager Roelof Heijligers zal daar in 1862 ook al ter aarde zijn besteld en diens weduwe Aglaé Machen moet in 1887 zijn gevolgd. De oud-landmeter had zijn zwager in 1835-'36 onvoorwaardelijk gesteund in diens streven voor de oprichting van de parochie Woudrichem, de aanstelling van een eigen pastoor en de bouw van de kerk. Ter verwelko ming van bouwpastoor B.J. van Miert liet mevrouw Machen-Macaine deze op haar kosten poseren voor de inmiddels Arnhemse portretschilder Gijsbert Buitendijk Kuijk39, de oudste zoon van landmeter Willem Kuijk. Laatstgenoemde had, zoals vermeld, eertijds zeker twee van haar zoons ingeleid in de landmeetkunde en - we zullen het dadelijk zien - zijn dochter Agathe was luttele jaren geleden getrouwd met haar zoon August, zijn medewerker in Arnhem. De steen op het besloten kerkhofje aan de Vissersdijk, te harer gedachtenis geplaatst, memoreert tevens de inzet van de families Machen en Heijligers meer in het algemeen, waarbij in de eerste plaats te denken valt aan Ferdinand en Aglaé Machen respectievelijk Roelof Heijligers. 35 BS Woudrichem, akte 1862 nr. 17 (2 juni) 36 BHIC, MvS Heusden 65, aangifte nr. 258 (4 juni 1874) 37 In augustus bracht zij een tweeling ter wereld. 33 Zie hiervoor: Van der Aalst e.a. 39 Van der Aalst e.a.; het portret is nog in de kerk aanwezig. 141

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 19