Afb. 10. Met Ferdinand F.J. Machen in het midden, ondertekenden de Machen-kinderen na het overlijden van hun moeder in 1841 de aangifte voor de successie. (BHIC) plans. Kortom: er waren dus 'slechts' vier landmeters Machen in plaats van de bijvoor beeld door Teeling56, zij het met terughoudend heid, opgevoerde vijf. Van Henri P.L. Machen - vanwege zijn eerste initiaal 'H' zij het voor alle zekerheid herhaald - zijn geen landmeetkundige activiteiten bekend. Samenvattend... .bleek onder meer dat: er niet vijf, maar 'slechts' vier Machens als landmeter hebben gewerkt aan de kadastre ring van Nederland; deze vier Machens broers waren in een uit Frankrijk via Duitsland naar Nederland uitgeweken bemiddeld gezin; hun vader in Frankrijk de achternaam Besse voerde; vader Besse, alias Machen geen landmeet kundige achtergrond had; waterstaatsingenieur Pieter van Diggelen (geb. 1784) hem het idee aan de hand deed om zijn zoons via landmeetkundig onderwijs voor te bereiden op een functie bij het Kadaster of de Waterstaat; zeker Karei Eduard en Lodewijk Constant Machen hun landmeetkundige basiskennis en -vaardigheden opdeden bij de in Werkendam wonende landmeter Willem Kuijk Janszoon (geb. 1782); deze beide Machens in 1831 voor enkele jaren werk vonden bij het opzetten en bedienen van de door hoofdingenieur Antoine Lipkens (geb. 1782) ter gelegenheid van de Tiendaagse Veldtocht in allerijl ingerichte optische telegraafverbinding. Dankbetuiging Gaarne bedank ik de familie F.H. van Dort- mont (Parochiecentrum te Woudrichem) en de heren Tom van der Aalst (Streekarchivaris Land van Heusden en Altena) en ing. Marius Schelte Bakker voor hun hulp en medewerking. 56 Als noot 1 144

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 22