Afb. 2. Nauwkeurigheids-Poolplanimeter van F. Hohmann kostprijs ad 500 (Zwitserse) "Fres van het instrument bleek, zo stelt Stucki, bij lange na niet voldoende te zijn om de door Coradi gemaakte kosten te dekken. Planimeter Een nieuwe technische ontwikkeling was ook de uitvinding van de planimeter in de tweede helft van de 19e eeuw. Nog in het laatste decennium van die eeuw werd bij het kadaster in voorkomende gevallen de oppervlakte van een perceel bepaald door dat perceel in een aantal driehoeken te verdelen. Daarna werden met passer en schaal basis en hoogte van deze driehoeken bepaald en de gevonden factoren vermenigvuldigd en opgeteld met als uitkomst de grootte van het perceel. Deze werkwijze was al vanaf de oprichting van het Kadaster gebruikelijk. Door de komst van de planimeter werd dit instrument benut bij de grafische oppervlaktebepaling en verdween op uitzonde ringen na genoemde methode van de driehoeken. P.W.H. Paulussen beschreef in zijn twee bijdragen van de jaargang 1887 een aantal planimeters. Paulussen vermeldde onder de titel 'Nauwkeurigheids-Poolplanimeter' als eerste de planimeter van het patent van Hohmann-Coradi (afb. 2). (Gottlieb Coradi stichtte in 1880 in Zürich een mathematische instrumentmakerij; musea bezitten planimeters van hem vanaf zeker 1886.2) Vervolgens beschreef Paulussen de werking, het bewijs en het gebruik van deze door F. Hohmann, Bauambtmann te Bamberg, uitgevonden verbeterde nauwkeurigheids- poolplanimeter. In het onderschrift op de eerste bladzijde vermeldde hij echter: "Dit instrument wordt niet meer vervaardigd en is vervangen door de in de volgende aflevering te beschrijven meer doelmatige constructies." Sommige lezers herkennen mogelijk nu nog uit hun opleiding een hierbij afgedrukte vergelijk- Afb. 3. Figuur van de bewijsvoering van de Nauwkeurigheids-Poolplanimeter van F. Hohmann 2 Zie www.sciencemuseum.org.uk 146

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 24