titels 'Kaarten met rechtskracht' en 'Kaarten met bewijskracht'. Van Beurden publiceerde voorts een artikel over de 'tussenkomst van deskun digen bij grenstwisten' en noemde net als I. Boer Hzn een 'meer rechtsgeldig kadaster'. Hij bepleitte verder meer aandacht voor de verzeke ring van grenstekens en meer bevoegdheden voor de ambtenaren van het Kadaster bij de oplossing van grensconflicten. Van Beurden besteedde ook aandacht aan de historie van het Kadaster en vermeldde in dit verband het feit dat het 800 jaar geleden was dat Willem de Veroveraar het Doomsdaybook als een soort eerste Engels kadaster liet opstellen. Over de historie van het kadaster van Savoy, alsmede de vernieuwing ervan, handelde ook een overge nomen en vertaald artikel uit het dagblad Le Tarin van het Franse arrondissement Moütiers. Ned. Iitdië Zoals in vele jaargangen van het Tijdschrift voor K&L werd aandacht besteed aan bijdragen over het Kadaster in Ned. Indië. Dat bleek al uit de opgave van het ledental in Indië, dat in het verslagjaar maar liefst 30 bedroeg (afb. 5). Bovendien verscheen er van de redactie een artikel met de titel "Eene Indische Verpondings ordonnantie en bezwaren daartegen ingebracht door het bestuur der N.I. Maatschappij van Nijverheid en Landbouw Dit kritische artkel Afb. 5. Lijst van Indische leden BIBLIOTHEEK DER VEREENIGING. Afb. 6. Tijdschriften van de bibliotheek der vereniging anno 1887 over een bij ordonnantie van 19 april 1887 bevolen herziening van de verponding verwoordde als belangrijkste bezwaar de verderfelijke afscheiding der verponding van de kadastrale administratie Tot aan het tijdstip van genoemde herziening gebruikte de verpon dingsadministratie de kadastrale gegevens. Maar door de bevolen herziening mocht het Kadaster met de grondbelasting i.e. de verponding voortaan geen bemoeienis meer hebben. Uitvoerig ging de redactie in op de bezwaren van genoemd bestuur en omschreef dat er nu een 'verpondingskadaster' ontstond zonder kaarten en dat zonder kaarten die registers weinig betekenis hadden en alzo "zonder kaarten het terrein niet te vinden is Een ander belangrijk bezwaar van genoemd bestuur was dat de verpondingsregisters pas na vijfjaar werden geactualiseerd. Samengevat was het een pleidooi om bij het opzetten van een verpondingsadministratie het Kadaster en zijn kaarten, alsmede de deskundigheid van de i. Leden in N sd. Indie J. W. H. Adèr (l.) W. H. R. Bake, (o. 1.) D. A. Berkhout, (6.) G. E. L. Bloch(o. 1.) C. A. Deeleman, (o. 1.). J. H. Evelein, (o. O doera.) F. II. Kroon(a. 1.) W. C. Mul, (a. 1.) l4« I Periodieke geschriften. La réforme cadastrale, revue mensuelle des questions économi- ques et topographiques relatives k l'institution d'un grand livre de la propriété foncière (organe officiel de la société de topographie parcellaire de France) publiée sous la direction de J. L. Sanguet. Journal des géomètresbulletin mensuel du réglement et de la conservation de la propriété foncière, et Bulletin administratief et judiciaire k l'usage des géomètres directeur-gérant M. Derivry. De Ingenieur, Orgaan der vereeniging van burgerlijke Ingenieurs. Zeitschrift für Instrumentenkunde, Organ für Mittheilungen aus den gesammten Gebiete der wissenschaftlichen Technik (Fünfter Jahrgang.) Weekblad van het recht (laatste kwartaal van de 46° jaargang 1884 en de volgende.) Weekblad voor de administratie der directo belastingenin voerrechten en accijnzen. Tjjdschrift voor Nyverheid en Landbouw in Néderlandsch-Indië (zie tijdschrift II blz. 136.) Bydragen en Jaarcijfers van het Statistisch Instituut (zie tijd schrift II blz. 136.)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 26