Van Stehouwer naar 'Bommelstein' Kasteel (de) Nederhorst in Nederhorst den Berg werd in 1970 gekocht door Jan Jonker en is inmiddels eigendom van de naar zijn overleden echtgenote vernoemde Hermine Woltersstichting. In de 13e eeuw stond hier al een kasteel. Aanvankelijk heette dit Horst, maar omdat bij Rhenen een kasteel stond dat Hogerhorst heette, werd kasteel Horst voortaan Nederhorst genoemd. Het toont weer dat hoogteverschillen vergaande gevolgen kunnen hebben. Toonders Studio's benutte na 1970 jarenlang een deel van het kasteel. Vanwege de associatie met het slot van Toonders hoofdper soon Heer Bommel wordt het kasteel in de volksmond ook wel Bommelstein genoemd. In de directe omgeving van het kasteel is door de ANWB zelfs een gemarkeerde wandeling uitgezet met de naam 'Bommelstein-route'. De Hermine Woltersstichting beheert diverse verzamelingen in eigendom en bruikleen. Zo bevindt zich in een bijgebouw ook een collectie geodetische instrumenten en curiosa, verkregen van Jan Stehouwer, werkzaam bij het Kadaster, donateur van de stichting De Hollandse Cirkel en lid van de werkgroep IGIE. Over zijn verzameling van toen 200 instrumenten en attributen is reeds eerder in dit blad gepubliceerd.' Bezoek aan kasteel Nederhorst is alleen op afspraak mogelijk. Zo'n afspraak vond bijvoorbeeld plaats bij het afscheid van projectleider Jan Schut van de werkgroep IGIE op 3 februari 2006.2 Peilmerkstenen Te zien zijn naast vitrines met instrumenten onder meer ook peilmerkstenen en een meetpunt. Na ze ook te hebben opgemeten beschreef Stehouwer ze deels al in het (in 2007 beëindigde) personeelsblad van de vroegere Directie Gelderland van het Kadaster.3 De foto Afb. 1. DHC-bezoekaan het bijgebouw in 2006 Afb. 2. en vitrine-inspectie daarbij door (foto'sAdri den Boer) Herman Quee Adri den Boer 1 Jan van Eek, Op de zolder van Jan Stehouwer, in: De Hollandse Cirkel 2002, p. 5-7 2 Jan Ebbinge, Afscheid van Jan Schut als IGlE-voorzitter, in: De Hollandse Cirkel 2006, p. 26 3 Jan Stehouwer, Dit zijn...meetpunten in steen of beton, in: Metrum (uitg. vm Directie Gelderland van het Kadaster), sept. 2005 150

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 28