AJb. 3. Peilmerkstenen met de peilmerkstenen toont links een AP- steen met groef van 36 x 24 x 12 cm. "Jammer genoeg is in het exemplaar van deze foto geen hoogtemaat aangebracht," zo schreef Stehouwer met spijt bij zijn opname en hetzelfde geldt dus voor het linker exemplaar op deze foto. Boven de lijn staat wel .el' en .dm, wat weer een fraai 19de eeuws voorbeeld is van het gebruik van de naam el voor de meter. In de andere steen is de hoogte tekst '10.080 Meter boven NAP' gebeiteld. Deze steen met de afkorting NAP van Normaal Amsterdams Peil is dus van na de (le) Nauwkeurigheidswaterpassing van 1875-1885. Stehouwer vermeldde dat de steen afkomstig was van een boerderij uit de omgeving van Zutphen (Bronsbergen). Hoogovens Een trottoirtegel met gat komt uit IJmuiden en was te danken aan een zwager van Stehouwer. Hij schreef: "Het meetpunt bestaat uit een tegel van 30 x 30 x 8 cm, met keurig in het midden een rond gat om een jalon te kunnen plaatsen. De bovenkant heeft een roodbruine kleur. Boven het gat staat 'MEETPUNT', er onder staat met grote letters KNHS, wat de afkorting is van Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken." Deze NV werd opgericht in 1918, en is thans onder de naam Corus een dochteronderneming van staalproducent Tata Steel uit India, zie www.staal90.nl. De unieke steen is ook niet aanwezig in het echt be staande Hoogovensmuseum, zie www.sieho.nl. Dat de Hoogovens een eigen landmeetkundige dienst had was al eerder aan de orde in dit tijdschrift.4 Slot Van de museale collectie Stehouwer in kasteel Nederhorst bezit deze verzamelaar zelf uiteraard voldoende (analoge) documentatie, maar die is nog niet opgenomen in de IGIE- databank op de webstek van de stichting De Hollandse Cirkel. Zoeken op 'Nederhorst' levert daar nog alleen een inwinningsacces- soire (lamphouder en lamp) op uit de collectie 'TUD Kanaalweg' met de opmerking: 'Behoort bij instrument in kasteel Nederhorst den Berg'. Misschien helpt deze bijdrage om althans die merkwaardige verwijzing enigszins te kunnen plaatsen.... Afb. 4. Meetpunt KNHS 4 Joop Fokkink, Varia: uit het archief van de Hoogovens, in: De Hollandse Cirkel 2004-2 151

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 29