Andere grenzen Dat ook deze Duitse sagen over Feuermanner en Landmesser verhalen is geen wonder. Immers, weliswaar is de grens tussen Duitsland en Nederland een staatsgrens en een officiële taalgrens, maar in de middeleeuwen was dat in de tijd van de marken volslagen anders. Nu nog zijn er in de streektalen Platduuts en Drents, Twents alsmede Achterhoeks zodanig kleine verschillen dat conversatie in het gemeenschappelijke Nedersaksisch mogelijk is. Ook de landbouwcultuur van de vorige eeuwen had in beide buurlanden in hun landbouw gemeenschappelijk eigenschappen, zoals gemengde op zelfvoorziening gerichte landbouwbedrijven met potstallen, essen en gemeenschappelijk gebruikte woeste gronden als hun bossen, heidevelden en venen. Het gebruik van die aan de marke van een dorp toebehorende woeste gronden werd geregeld door een markebestuur onder leiding van een markerichter, die streng optrad tegen overtre dingen van regels. Zij hielden ook toezicht op de grenzen van de marke, die veelal waren gemarkeerd met (marke-)stenen, bomen of palen. Overtredingen van illegaal gebruik van markegronden of het verplaatsen van grensmarkeringen werden streng bestraft (afb. 1). In de rubriek 'Uit de pers' van numer 5 van de zevende jaargang van genoemd Orgaan werden onder het subhoofdstukje 'Landmeters spoken' de reacties beschreven op het in de aanhef van dit artikel geciteerde artikel van Teeling. Vermeld werd het hoofdstuk 'Vuurmannen' uit het Drents Sagenboek van J.R.W. Sinninghe, waaraan het volgende kan worden ontleend: .Maar de valse scheiders (van de marke gronden in het Ellertsveld), die hen bedrogen hadden konden geen rust vinden. De landmeter had voor één enkele ham de scheiding ook wel anders willen leggen. De andere partij was echter vlotter met de vergoeding Hun wensen werden daarom uitgevoerd. Sinninghe noemt voorts nog: "Nu waren de scheiders rond als gluëge glende, gleuige, gloeiende of vurige) kerels, die bij aovend op 'n groot hoorn bluezen, door uut klunk: ikgao recht oet!". Sinninghe vermeldt verder in Pan 'Kleine Opstellen' ook nog een landmeter die de schei ding van de marken van Vries en Zeyen had opgemeten, maar teveel aan Zeyen gaf. Deze brak zijn nek bij een val van zijn paard, toen hij later langs het punt kwam waar hij afgeweken was van de juiste grensaanwijzing. Voorts werd in 'Podagrogisten, Drenthe I' ene 'Lapooge' ten tonele gevoerd, die als 'Lapoor met de ket' bij Wachtum zijn bedriegelijke meetketting achter zich aansleept, een landmeter, wiens naam nog op oude eigendomsbewijzen scheen voor te komen. In de gehele regio van Groningen tot Münster of zo men wil van Oldenburg tot 's Heerenberg werden eeuwen lang de genoemde volksverhalen van beide landen doorverteld, zoals die in dit en in de vorige nummers zijn verschenen. Samengevat werd in genoemde sagen van Oost-Nederland en Duitsland verhaald hoe na hun dood zeer strenge straffen golden voor grenssteenverleg- gers en 'valsche landmeters'. Dit ter waarschu wing om tijdens hun werkzaamheden te velde toch vooral integer bezig te zijn en eerlijk om te gaan met de belangen van derden. Maar sagen over valse landmeters en grensverleggers Afb. 1. Oude markesteen in het Roderveld op de grens van de marken van Rossum en De Lutte 153

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 31