Steun voor grenssteen blijven niet beperkt tot Oost-Nederland en Niedersaksen-Münsterland. Zelfs in Friesland, waar grensstenen niet gebruikelijk zijn, komt een dergelijke spokende man voor, die als smid door schelmerij een schat verworven had. Maar, aldus het boek van S.J. van der Molen: 'Men noemt hem eerder een landmeter, die om zijn geld door schippers beroofd was.' Brabant In het juninummer van dit tijdschrift werd verhaald over de 'gloeiende, zijnde een land meter in Brabant'. Landmeter M.F. Ferwerda bevestigt enigszins deze sage daar in het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde van 1950 over de problematiek van de grenzen van Baarle-Hertog en Baarle-Nassau. Hij wijdt daarbij ook een enkel woord aan de folklore: "...degloeiende scheper (brandende schaap herder) op de Reut bij Klokven, veroorzaakt door de late zonnebrand over de heide. Aan de dorpsgrenzen verschenen in vroegere tijden de ruinmannen, door de bevolking aangezien voor grenssteenverzetters of voor landmeters die niet goed hadden gemeten! Aanleiding tot deze verhalen was het natuurverschijnsel van de uit de vroegere moerassen opstijgende dampen, die zich over de heide verspreidden Met deze verhalen uit Brabant krijgen de sagen over valse landmeters en grenssteenverleggers een Europees karakter en behoren daarmede dan tot een stukje Europese cultuurgeschiedenis. LOSSER - Historische Vereniging De Dree Marken heeft een werk groep opgericht voor grens- en markestenen. De werkgroep wil in formatie verzamelen, verdwenen stenen opsporen en bestaande ste nen beschermen. Aanleiding is het tijdelijk verdwijnen van de oudste grenssteen van ons land, grens steen nummer 20 bij De Lutte. Afb. 2. Berichtje over steun aan het bewaren van grens- en markestenen uit Tubantia van 4 of 5 december 2007 Slot Aanleiding om dit en ook het vorige artikel te schrijven was mede het hierbij afgedrukte berichtje uit het Twentse dagblad Tubantia (dank aan onze zoon Ale Holsbrink te Enschede). Hieruit blijkt dat er grote waarde gehecht wordt aan het bewaren van de grens- en markestenen als getuigen van genoemd stukje Europese cultuurgeschiedenis van sagen en oude grensstenen, waarin hier en daar ook de landmeter zijn eigen rol had (afb. 2). Bronnen - Brüder Grimm, Deutsche Sagen 284, Der feurige Mann - Grenzfrewier-regionalgeschichte. Net Nr 284, Die ferwünschten Landmesser - Uit de pers: Landmeters - spoken, in: Orgaan der Vereniging van Technische Ambtenaren van het Kadasterjaargang 7 nummer 5 - Ta de Fryske Volkskunde, S.J. van der Molen, Estrikken R.U., Grins 1966 - P.S. Teeling, Oud Nederlandse Landmeters II, De landmeter in de sage, in: Orgaan der Vereniging van Technische Ambtenaren van het Kadaster, jaargang 7 nummer 3 - Tijdschrift voor Kadaster en Landmeet kunde, jaargang 3, p. 109 - Tijdschrift voor Kadaster en Landmeet kunde, jaargang 66, p. 133 VJ-— Recente waardering voor het artikel 'Een filatelistische loep op 75 jaar MD/AGI' in Geo-Info (en inmiddels heet die RWS-dienst DID). De Sochbög Nederlandich Maandblad vac* rtiilattlie hert de eer ara ion de heet H.M. van de Laak dcxe oorkonde on tt bieden let gelegenheid nn bet feil dal un hem de LH.Tholen-trofee tl oegdrcnd voor ujn arakei Een hlateliimche loep op n 'm MWAGr m Ceo-lnfo. npbchrift voor geo-informant Nederland. Doe bqdragc wordt bekroond ab beste hlateimiidie bijdrage van 2007 in een niet-fibieiitnich blad. (Mk#. .mptyvs 154

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 32